pieniadz.pl

Rok szkolny 2012/2013 - co nowego w szkołach?

sobota, 01-09-2012 godz. 14:02

Nowy rok szkolny 2012/2013 będzie obfitował w zmiany – zarówno te dotykające głównie uczniów, jak i te dotyczące wyłącznie nauczycieli. Inny program nauczania, wyższe stawki wynagrodzenia to tylko najważniejsze z nich. Modyfikacje w sposobie nauczania mają optymalizować proces dydaktyczno-wychowawczy, działając na korzyść uczniów, a wyższe pensje mają satysfakcjonować pracowników oświaty.
Najważniejsze będą zmiany, jakie zajdą w nauczaniu gimnazjalnym. Tutaj zmieni się niemal wszystko. Przede wszystkim, zupełnie inna będzie podstawa programowa. Nowi uczniowie nie będą już powielali tego, czego nauczyli się w szkole podstawowej. Dotychczas, w pierwszej klasie od nowa uczyli się historii rozpoczynającej się w starożytności. Następnie te same treści były przypominane w szkole ponadgimnazjalnej.

Obecnie, planuje się rozpoczynanie szkoły gimnazjalnej od kontynuacji wcześniejszej nauki, czyli od uczenia dzieci historii po 1918r. Co więcej, w drugiej klasie uczniowie będą samodzielnie wybierali, których przedmiotów chcą uczyć się na poziomie podstawowym, a których na rozszerzonym. W ten sposób, już kilka lat wcześniej zaczną się ukierunkowywać na specjalizacje, jakimi zajmą się w przyszłości.

Uczniowie, którzy zdecydują się na program humanistyczny, będą dodatkowo zgłębiali wiedzę z przedmiotu przyrody, w skład której będzie wchodziła fizyka, chemia, geografia i biologia. Natomiast ci, którzy zdecydują się na profil ścisły, będą uczęszczali na zajęcia z historii i społeczeństwa.

Także w szkołach zawodowych i technicznych pojawi się nowy program nauczania. Ma on być tak elastyczny, żeby można było kształcić uczniów od początku w jasno określonych kierunkach. Jednocześnie, każdy podopieczny będzie mógł dobierać te przedmioty nauki, które mają mu się najbardziej przydać w przyszłości. Taki charakter nauczania ma pozwalać na optymalne przygotowanie młodych ludzi do wstąpienia na rynek pracy. Żeby uzyskać uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu, będzie trzeba zdać poszczególne egzaminy.

Poza tym, w tym roku rozpoczęty zostanie pilotażowy program „Cyfrowa szkoła”. Placówki biorące w nim udział otrzymają nowoczesny sprzęt, który pozwoli korzystać z programów multimedialnych podczas nauczania rozmaitych przedmiotów szkolnych. Mają pojawić się e-booki oraz tablety, które ułatwią uczniom nabywanie wiedzy.

Optymalizacja sposobów nauczania będzie wygodna nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Jednak dla pracowników oświaty najważniejszą zmianą będzie podniesienie stawek płacowych. Od września mają one być wyższe przeciętnie o 3,8%. Oznacza to, że stażysta będzie zarabiał 2718zł brutto, nauczyciel kontraktowy 3017zł, mianowany 3913zł, a dyplomowany 5000zł.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rok szkolny 2012/2013 - co nowego w szkołach?.

Podobne

Kursy walut 2020-08-05

+ więcej
  • EUR euro 4,3979 -0,18%  -0,81gr
  • USD dolar 3,7143 -0,59%  -2,21gr
  • GBP funt 4,8665 -0,33%  -1,63gr
  • CHF frank 4,0810 +0,01%  +0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm