pieniadz.pl

Ropa Brent coraz bardziej atrakcyjna dla świata

wtorek, 14-02-2012 godz. 15:03

Ropa Brent coraz bardziej atrakcyjna dla świata
Ceny ropy od początku nowego roku wdają się we znaki konsumentom paliw w Europie, jak i największym rafineriom operującym w basenie Atlantyku. W ostatnich dniach szczególną uwagę przykuwa dynamiczny wzrost notowań spread-u pomiędzy gatunkami surowca w Europie, Rosji, na Bliskim Wschodzie, a ropą amerykańską WTI.
Sytuacja wokół ropy w USA wyróżnia się na tle całego świata. Ze względu na ograniczone możliwości transportu szybko rosnących zapasów w Cushing, miejscowości w której zgromadzone są największe komercyjne rezerwy surowca, ceny baryłki ropy WTI będąc niższe o ok. 15 USD od ropy europejskiego, odzwierciedlają koszt jej wywozu do portów i rafinerii wokół Zatoki Meksykańskiej.

Problemu z nadpodażą surowca nie ma na rynku ropy Brent, w basenie Atlantyku. Notowaniom ropy z Morza Północnego w ostatnich dniach sprzyja wzrost popytu ze strony lokalnych rafinerii, głównie pod wpływem gwałtownego spadku temperatur na Starym Kontynencie (zapasy oleju opałowego pod koniec 2011 r. były najniższe od dekady) oraz również dzięki lekkiej poprawie marż w ostatnich tygodniach na benzynie i oleju napędowym.

Na rynku widoczny jest także wzrost zainteresowania surowcem ze strony azjatyckich rafinerii, które zgÅ‚aszajÄ… dodatkowy popyt na ropÄ™, która tradycyjnie pÅ‚ynie w wiÄ™kszoÅ›ci do Europy lub do Stanów Zjednoczonych. Wynika to przede wszystkim z relatywnie coraz droższej ropy w Zatoce Perskiej (spadek spread-u Brent – Dubai w ciÄ…gu ostatnich kilku miesiÄ™cy), które jest dużo gorsza jakoÅ›ciowa od surowca w Europie i w krajach Afryki Północo-Zachodniej. Oliwy do ognia dolewa również ograniczenie eksportu ropy z Sudanu, której głównym odbiorcÄ… sÄ… Chiny oraz kÅ‚opoty z dostawami z Nigerii, z powodu ataków na ropociÄ…gi. WiÄ™kszemu zainteresowaniu ropÄ… wokół Atlantyku sprzyjajÄ… również sankcje unijne i amerykaÅ„skie na Iran i jego instytucje finansowe. 

Coraz lepsze dane poprawiajÄ… perspektywy popytu 

Czynnikiem który wspiera notowania ropy i innych surowców od kilku tygodni są także oczekiwania co do perspektyw wzrostu gospodarczego w tym roku na świecie. Ostatnie lepsze od oczekiwań odczyty wskaźników wyprzedzających w Europie, bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy oraz informacje z Pekinu, o tym, że władze Chin w tym roku mogą wdrożyć kolejne pakiety stymulacyjne, sprzyjają popytowi na ryzykowne aktywa, w tym także ropę.

W wyniku poprawy oczekiwanego tempa wzrostu w Europie i USA zrewidowaliśmy lekko w górę o 0,1 mb/d prognozy wzrostu popytu na ropę w 2012 r. do poziomu 0,96 mb/d. Perspektywy rosnącego, szybciej od oczekiwań wydobycia ropy w USA i Kanadzie powinny zostać zaś zrównoważone przez mniejsze wydobycie w Sudanie Południowym i Rosji. Dlatego też deficyt rynkowy w dużej mierze będzie zależał od produkcji w krajach grupy OPEC. Według wstępnych danych w styczniu wydobycie w krajach kartelu wyniosło 30,9 mb/d i było najwyższe od października 2008 r. oraz znacznie wyższe od ustalonego przed kilkoma miesiącami oficjalnego poziomu wydobycia (30 mb/d).

W ostatnich dniach swe prognozy obniżyły natomiast Międzynarodowa Agencja Energetyczna oraz grupa OPEC. W obu przypadkach zwrócili oni uwagę na tempo wzrostu gospodarczego w Azji i stojące przed Chinami i Indiami wyzwania. Zwiększając prawdopodobieństwo realizacji pesymistycznych scenariuszy i w oparciu o prognozy relatywnie niskiego tempa wzrostu sprzedaży nowych aut w Azji obie instytucje zrewidowały szacunki popytu odpowiednio o 0,3 mb/d i 0,12 mb/d.

Wnioski

Prawdopodobieństwo utrzymywania się wysokich cen ropy w 2012 r. znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku tygodni w związku z lekką poprawą perspektyw zapotrzebowania na surowiec i wzrostem prawdopodobieństwa realizacji skrajnych scenariuszy od strony podaży. Wzrost szacunków popytu na surowiec wynika z poprawy sytuacji w Europie i Stanach Zjednoczonych, czyli w gospodarkach względnie coraz mniej energochłonnych. Dlatego też w tym roku ton rynkowi nadal powinny nadawać informacje z rejonu Zatoki Perskiej i perspektywy tempa spowalniania gospodarek Indii i Chin. W naszym scenariuszu bazowym przy założeniu utrzymywania się bieżącej sytuacji fundamentalnej zwiększamy prognozy cen ropy Brent na koniec br. do poziomu 105 USD za baryłkę.

Dużą dozÄ… niepewnoÅ›ci obarczony jest poziom wydobycia w krajach OPEC. W przypadku utrzymywania siÄ™ wydobycia o ok. 0,5 mb/d przez caÅ‚y rok powyżej oficjalnego limitu, rynek ropy mógÅ‚by wykazać nawet zerwy deficyt. W tym scenariuszy wzrosÅ‚oby prawdopodobieÅ„stwo spadku cen nawet do poziomu 90 USD za baryÅ‚kÄ™. 

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

niepelnosprawny,org (02.08.2016 14:23)

najwyzsza od blisko 100 lat produkcja ropy, otwarcie iranu, wzrost produkcji Libii, otwarcie nowych szybów ropy w usa, zawarte na lata tanie kontrakty iranu z europą (kilka państw), kończący sie sezon na ropę w stanach - to wszystko sprawi, że ropa za niedługo bedzie najtańsza od wielu lat - nawet naście dolarów, nie mowiąc o tym, że wchodza nowe technologie zastepujace ropę - auta elektryczne (znacznie lepsze od konwencjonalnych) i reszta motoryzacji... maszyny, autostady elektryczne np. w Szwecji... energia elektryczna solarna (ze słońca)... by niepelnosprawny,org

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm