pieniadz.pl

Rosną różnice w wynagrodzeniach mieszkańców poszczególnych regionów Polski

wtorek, 04-08-2015 godz. 16:04

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikował "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że w Polsce coraz bardziej widoczne są różnice w zarobkach uzyskiwanych przez mieszkańców poszczególnych regionów. Np. w sektorze przemysłowym, na 16 województw aż w 13 średnia pensja jest niższa od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. W ciągu 10 lat najmocniej dystans ten wzrósł w woj. świętokrzyskim.
Jak wynika z danych, które zostały opublikowane w "Dzienniku Gazecie Prawnej", na przestrzeni ostatniej dekady w Polsce wzrosły różnice w płacach otrzymywanych przez mieszkańców konkretnych regionów kraju. Niestety, na 16 województw, w 13 odnotowano wynagrodzenia niższe od średniej krajowej. W ciągu 10 lat dystans do przeciętnej pensji najbardziej wzrósł w woj. świętokrzyskim, gdzie pogłębił się z 9% w 2005r. do 13% obecnie.

Na chwilę obecną najbardziej od przeciętnych wynagrodzeń odstają średnie pensje otrzymywane przez mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego. W tym regionie dystans do średniej krajowej skurczył się w ciągu 10 lat o 1,6 punktu procentowego, ale nadal zarabia się tam przeciętnie aż o 17,5% mniej.

W porównaniu do 2005r. polepszyła się również sytuacja pracowników w woj. lubelskim i podkarpackim. W obu przypadkach wciąż jednak średnim zarobkom daleko do tych, jakie przeciętnie uzyskiwane są w skali całej Polski. Na Podkarpaciu wynagrodzenia są niższe o 15% od średniej w kraju, a na Lubelszczyźnie są mniejsze o 8%.

Eksperci nie ukrywają, że taki stan rzeczy utrzyma się najprawdopodobniej jeszcze dość długo. Największym problemem regionów, w których zarobki są niższe od średniej dla całej Polski, jest brak inwestycji stymulujących regionalny rozwój gospodarczy. Oznacza to, że na poprawę w konkretnych województwach będzie można liczyć dopiero wtedy, gdy większe firmy zechcą tam rozkręcać swój biznes.

Dopóki brakuje dużych, pewnych pracodawców, nie będzie też odpowiedniej konkurencji na rynku pracy. A to właśnie konkurencyjne oferty pracy skłaniają przedsiębiorców do podnoszenia płac. Trudno natomiast spodziewać się wzrostu płac, jeśli to wciąż pracownikom bardziej zależy na utrzymaniu pracy niż firmom na zatrzymaniu u siebie podwładnych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rosną różnice w wynagrodzeniach mieszkańców poszczególnych regionów Polski.

Podobne

Kursy walut 2023-09-28

+ więcej
  • EUR euro 4,6340 +0,60%  +2,75gr
  • USD dolar 4,4062 +1,01%  +4,40gr
  • GBP funt 5,3631 +1,20%  +6,34gr
  • CHF frank 4,7973 +0,80%  +3,83gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm