pieniadz.pl

Rośnie liczba zwolnień lekarskich cofniętych przez ZUS

sobota, 09-05-2015 godz. 19:07

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poważnie zabrał się za tych, którzy wyłudzają zwolnienia lekarskie. W I kwartale tego roku liczba cofniętych lub zredukowanych świadczeń zdrowotnych wzrosła o przeszło 3 miliony złotych i wyniosła ogółem niemal 52,6 miliona złotych. W całym ubiegłym roku było to 177 milionów złotych.
Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w I kwartale bieżącego roku liczba cofniętych lub zmniejszonych świadczeń zdrowotnych wzrosła o przeszło 3 mln złotych w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Oznacza to, że między styczniem a marcem takie decyzje ZUS dotyczyły ogółem kwoty 52,6 mln złotych. Dla porównania, na przestrzeni całego minionego roku było to 177 mln złotych.

Przeprowadzone w przeciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku kontrole dotknęły łącznie ponad 152 tys. osób, które przedstawiły zaświadczenia o czasowej niezdolności do wykonywania swojej pracy. ZUS dostrzegł jednak błędy w wielu przypadkach i w związku z tym zadecydowano o wstrzymaniu wypłaty 6,5 tys. zasiłków chorobowych. Świadczenia te opiewały na kwotę ok. 3,8 mln złotych.

Jeśli chodzi o osoby, w przypadku których ustał tytuł ubezpieczenia, to ZUS obniżył podstawę wymiaru otrzymywanego przez nie zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do 100% średniej pensji krajowej. Taka sytuacja dotyczyła grupy 62,4 tysiąca osób, a kwota obniżki ich świadczeń wynosiła prawie 47 mln złotych.

Obniżenie świadczeń dotknęło również tych pracowników, którzy z opóźnieniem dostarczyli zwolnienia chorobowe do swoich pracodawców. Ustawowo termin ten wynosi 7 dni od momentu wystawienia takiego dokumentu. Zasiłki pomniejszono o 25% w przypadku 30,7 tysiąca osób, co dało ogółem ok. 1,8 mln złotych.

Przypomnijmy, że ZUS prowadzi regularne kontrole sprawdzające, czy osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich rzeczywiście mają prawo do świadczeń wypłacanych z tytułu choroby. Jednostka sprawdza jednak nie tylko zasadność wypłacania określonych środków, ale w ogóle wydawania orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rośnie liczba świadczeń lekarskich cofniętych i zredukowanych przez ZUS.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm