pieniadz.pl

Rozliczanie PIT za zmarłych

wtorek, 13-01-2015 godz. 11:11

W razie śmierci bliskiej osoby rzadko zdarza nam się od razu myśleć o wszystkich sprawach formalnych, jakie mamy do załatwienia. Skupiamy się na pochówku i najważniejszych kwestiach, ale mało kto myśli wtedy o rozliczeniach podatkowych. Dopiero, gdy przychodzi do wypełnienia PIT zaczynamy zastanawiać się, czy rozliczać się także z podatków zmarłego, którego jesteśmy spadkobiercami?
Śmierć bliskiej osoby jest zwykle zbyt dużym ciosem, żeby przy tej okazji myśleć o podatkach, jednak prędzej czy później, większość z nas zaczyna zastanawiać się nad tym, czy będąc spadkobiercami zmarłego, mamy obowiązek złożenia za niego zeznania podatkowego. Okazuje się, że zależy to od konkretnej sytuacji.

Według ogólnego prawa, spadkobiercy, następcy prawni osoby zmarłej nie mają obowiązku rozliczania się za nią z podatków. To urząd skarbowy wypełnia PIT korzystając z danych otrzymanych z innych jednostek, m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z rozliczenia złożonego przez pracodawcę.

Obowiązkiem urzędu wypełniającego PIT w imieniu zmarłej osoby jest poinformowanie spadkobiercy o przychodzie, dochodzie, a także o wysokości zaliczek wpłaconych na podatek lub o wysokości zapłaconego podatku. Informuje przy tym, ile jeszcze trzeba dopłacić do podatku, bądź też jaki będzie zwrot z nadpłaty.

Następcy prawi mają 30 dni od momentu otrzymania tych informacji na zgłoszenie do Skarbówki informacji o przysługujących zmarłemu ulgach i odliczeniach podatkowych. Po tym czasie i po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów, urząd wydaje decyzję, a w przypadku kilku spadkobierców kilka decyzji dotyczących tego, w jakim stopniu konkretni następcy prawni mają odpowiedzieć za zobowiązania podatkowe zmarłego. W razie nadpłaty, informuje o tym, jaka będzie wysokość należnego im zwrotu.

Ponadto US ma za zadanie podać końcową wysokość zobowiązania podatkowego, a ewentualnie straty pozwalającej spadkobiercom skorzystać z ulg podatkowych. Inaczej proces rozliczania z podatku po zmarłym następuje jednak w przypadku małżeństw.

W razie śmierci współmałżonka, istnieje możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego. Taka opcja występuje w sytuacji, gdy małżeństwo trwało przez cały rok podatkowy i gdy przez cały ten czas łączyła ich wspólnota majątkowa.

Będzie to więc możliwe w sytuacji, gdy śmierć małżonka nastąpiła po zakończeniu roku podatkowego, a przed złożeniem deklaracji podatkowej oraz w przypadku, gdy małżeństwo zostało zawarte przed początkiem roku podatkowego, a do śmierci małżonka doszło w trakcie jego trwania. Wypełnienie formularza w razie rozliczenia wraz z nieżyjącym współmałżonkiem wygląda tak samo, jak w każdym innym wspólnym rozliczeniu małżeńskim.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rozliczanie PIT za zmarłych.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm