pieniadz.pl

Rynek kakao - spadek cen podyktowany poprawÄ… sytuacji politycznej i fundamentalnej

wtorek, 13-12-2011 godz. 16:04

Rynek kakao
Ostatnie dynamiczne spadki cen, które miały miejsce na rynku kakao związane są w dużej części z poprawą sytuacji polityczno-społecznej w kraju największego producenta tego surowca – Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Jeszcze przed 11 miesiącami trwała tam wojna domowa, w wyniku której zniszczona została duża część infrastruktury transportowej. Konflikt pomiędzy dwoma kandydatami na prezydenta doprowadził do tego, że lokalne gospodarstwa rolne nie mając fizycznej możliwości dostarczania surowca do portów u wybrzeży Zatoki Gwinejskiej, zapełniły własne magazyny i znacznie ograniczyły zbiory surowca.

Dopiero wiosną 2011 r. po zakończeniu konfliktu eksport kakao zaczął wpływać na notowania surowca na giełdach towarowych w Europie i USA. Czynnik ten w lipcu zapoczątkował trwającą aż do dziś falę spadków notowań kakao z poziomu ponad 3 tys. USD za tonę do blisko 2 tys. USD. Na dynamikę wyprzedaży surowca wpływały przede wszystkim duże ilości zapasów, które farmerzy chcieli szybko sprzedać spodziewając się dalszych spadków cen.

Na rynku w tym samym czasie odnotowano również bardzo szybki spadek ekspozycji inwestorów finansowych na wzrosty cen kakao. Oczekiwaniom co do poprawy sytuacji fundamentalnej w dłuższym okresie sprzyja także zwycięstwo prezydenta Alassane Quattary, który jest popierany przez społeczność międzynarodową, i którego reformy sektora rolnego mają duże szanse na uzyskanie wsparcia finansowego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Korzystnie na wielkość podaży wpływają również zwiększone w skali rocznej zbiory w innych krajach afrykańskich (Ghnana, Nigeria, Kamerun), które dzięki sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej odniosły największe korzyści pośród producentów surowca.

Przyszłe ceny surowca będą najprawdopodobniej w dużej mierze uzależnione od skuteczność w zwiększaniu wydajności produkcji w kraju największego producenta kakao. Władze w ostatnim miesiącu zapowiedziały wprowadzenie cen minimalnych, które zwiększą zyskowność małych gospodarstw rolnych oraz popularyzowanie kontraktów zabezpieczających przyszłe cen sprzedaży, celem zmniejszenia niepewności pośród producentów.

Optymistycznie w przyszłość patrzą również przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Kakao, którzy spodziewają się wzrostu podaży surowca do blisko 4,8 mln ton w 2015 r. (z 3,7 mln ton w 2011 r.). W najbliższych miesiącach trudno także oczekiwać wzrostu popytu na kakao. Jego najwięksi konsumenci i przetwórcy – kraje Europy Zachodniej – borykają się ze znacznym spowolnieniem gospodarczym. Dlatego też stabilizacja zapotrzebowania na surowiec w najbliższym okresie nie powinna być żadnym zaskoczeniem.

Wnioski

W krótkim okresie po bardzo dynamicznej wyprzedaży surowca w ostatnich tygodniach i po zapowiedzi wprowadzenia cen minimalnych na WKS, krótka, dynamiczna, kilkudniowa korekta może mieć miejsce. W dłuższym okresie zakładając dość optymistyczne prognozy Międzynarodowej Organizacji Kakao oraz stabilizację sytuacji politycznej w Afryce oczekujemy stopniowego spadku cen do poziomów z 2007 r. (1600 – 1800 USD za tonę). Jak pokazuje historia (szczególnie lata 70-te) dużym zagrożeniem dla spadków cen może być niekorzystna pogoda, która często średnioterminowo ograniczała zbiory surowca. Jednakże tak jak na innych rynkach rolnych jej anomalie są trudno przewidywalne.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rynek kakao - spadek cen podyktowany poprawÄ… sytuacji politycznej i fundamentalnej.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm