pieniadz.pl

S&P: Rating Ukrainy w dół, perspektywa negatywna

niedziela, 21-12-2014 godz. 16:04

Jedna z największych na świecie agencji ratingowych Standard & Poor's obniżyła ocenę Ukrainy do CCC-. Jak przyznają eksperci, to jeden z najniższych poziomów, jaki może zostać osiągnięty przez państwo. Sytuacja naszych wschodnich sąsiadów jest tym gorsza, że ich perspektywę uznano za negatywną. S&P zakłada, że Ukraina może nawet ogłosić niewypłacalność.
Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s obcięła ocenę ratingową Ukrainy do poziomu CCC-. To jeden z ostatnich etapów, jakie może przejść państwo, zanim jego sytuacja będzie tak kiepska, że oficjalnie ogłosi niewypłacalność. Analitycy pracujący dla S&P są niemal pewni, że Ukraina rzeczywiście dojdzie do takiego momentu. Świadczy o tym choćby fakt, że poza obniżeniem noty, perspektywę dla kraju określono jako negatywną.

S&P w swoim raporcie na temat sytuacji ukraińskiej gospodarki wprost przyznało, że ma obawy, iż w przyszłym roku Ukraina stanie się niewypłacalna. To właśnie duże ryzyko pogłębienia się już i tak wielkich problemów finansowych sprawiło, że agencja postanowiła obniżyć rating do tak drastycznie niskiego poziomu.

W raporcie sporządzonym przez Standard & Poor’s uznano wprost, że fatalna sytuacja Ukrainy to efekt wewnętrznego konfliktu między Ukraińcami a prorosyjskimi separatystami. Negatywna w skutkach była dla Ukrainy głównie aneksja Krymu przez Rosję. Do tego dochodzą jeszcze walki odbywające się na terenach o istotnym znaczeniu gospodarczym. Ich zajęcie przez separatystów fatalnie odbija się na kondycji kraju.

Kłopoty gospodarcze Ukrainy są tak poważne, że nie wystarcza nawet znaczna pomoc, jaką państwo otrzymuje z Zachodu. Przypomnijmy, że naszych wschodnich sąsiadów wsparła finansowo Unia Europejska, Stany Zjednoczone i kilka instytucji międzynarodowych. Okazuje się, że to wciąż za mało, bo zgodnie z wyliczeniami ekspertów, do odsunięcia widma niewypłacalności Ukrainy potrzebnych jest jeszcze min. 15 mld dolarów.

Władze Ukrainy mają do spłacenia liczne długi wobec innych krajów i organizacji. Niestety, mimo gotowości Międzynarodowego Funduszu Walutowego do udzielenia Ukraińcom wsparcia finansowego w wysokości 10,7 mld dolarów, nie pozwoli im to na spłacenie nawet większości zadłużeń. Kwota wystarczy jedynie na zapłatę za gaz z Rosji. W samym tylko I kwartale 2015r. Ukraina będzie musiała zwrócić łącznie ponad 1,6 mld dolarów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do S&P: Rating Ukrainy w dół, perspektywa negatywna.

Podobne

Kursy walut 2020-08-06

+ więcej
  • EUR euro 4,4101 +0,28%  +1,22gr
  • USD dolar 3,7240 +0,26%  +0,97gr
  • GBP funt 4,9009 +0,71%  +3,44gr
  • CHF frank 4,0996 +0,46%  +1,86gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm