pieniadz.pl

Sąd Apelacyjny: BRE Bank posługiwał się niedozwoloną klauzulą

sobota, 11-02-2012 godz. 12:12

BRE Bank
Wczoraj Sąd Apelacyjny w Warszawie potwierdził zasadność powództwa prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie uznania za niedozwoloną klauzuli dotyczącej wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych. Zapis ten stosowany był przez BRE Bank.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oznajmił, że w piątek warszawski Sąd Apelacyjny przychylił się do stanowiska prezesa UOKiK o uznanie za niedozwolony przepisu odnoszącego się do wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych w BRE Banku.

Bank posługiwał się niedozwoloną klauzula w umowach kredytów hipotecznych. Na jej podstawie uzależniano wysokość oprocentowania od oprocentowania lokat międzybankowych, bonów i obligacji Skarbu Państwa, stóp procentowych NBP oraz "w zakresie wynikającym ze zmiany tych parametrów" – czytamy na portalu Onet.pl.

Według prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunki te są zbyt ogólne. Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel oznajmła, że zmiana oprocentowania powinna być zależna od przesłanek obiektywnych, a nie subiektywnej decyzji banku. Urząd zakwestionował klauzulę w marcu 2009 roku; sprawa została po ruszona przez wszystkie instancje.

Gdy wyrok Sądu Apelacyjnego zostanie uprawomocniony postanowienie znajdzie się w rejestrze klauzul niedozwolonych. Tym samy jego stosowanie w obrocie z konsumentami będzie zakazane. W przypadku niedostosowania się do tego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta może wszcząć postępowanie dotyczące naruszenia zbiorowych interesów konsumenta, a następnie nałożyć na przedsiębiorcę karę sięgającą 10% ubiegłorocznych przychodów - poinformował PAP.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Sąd Apelacyjny: BRE Bank posługiwał się niedozwoloną klauzulą.

Podobne

Kursy walut 2021-01-18

+ więcej
  • EUR euro 4,5473 -0,02%  -0,07gr
  • USD dolar 3,7699 +0,62%  +2,33gr
  • GBP funt 5,1002 -0,20%  -1,02gr
  • CHF frank 4,2291 +0,17%  +0,72gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm