pieniadz.pl

Samorządy boją się likwidować nauczycielskie etaty

piątek, 24-02-2012 godz. 08:08

Z informacji przekazanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że kierujące się oszczędnościami samorządy zamykają placówki oświatowej, ale boją się likwidować etaty.
Na przestrzeni ostatnich 5 lat zamknięto 3 tysiące szkół. W bieżącym roku zlikwidowanych zostanie około 300. Ponadto od 2007 roku liczba uczniów zmniejszyła się o milion. W tym samym czasie powstało 11 tysięcy nowych etatów dla nauczycieli, a 18 tysięcy osób podjęło pracę w szkołach; w tym roku szkolnym - 3,5 tysiąca. W sumie nauczycieli jest już 668 tysięcy.

Okazuje się, że gdy samorząd postanawia zlikwidować placówkę oświatową, musi zapewnić nauczycielom miejsca pracy. Adam Kręcioch - wójt gminy Tomice - przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", iż został zobowiązany przez radę gminy do zagospodarowania nauczycieli, którzy zatrudnieni są w przeznaczonych do likwidacji szkołach. 

Tego typu praktyki stosowane są w innych miejscowościach. Józef Chudy - burmistrz Kłodawy - oznajmił, że przez sztuczne utrzymywanie nauczycielskich etatów gmina musiała zrezygnować ze wszystkich tegorocznych inwestycji. Stało się tak, mimo że na przestrzeni 18 lat liczba uczniów na tym terenie zmniejszyła się z 2,3 tysiąca do tysiąca, a nauczycieli podskoczyła o 17%.

Swoje decyzje samorządy tłumaczą niechęcią do popadania w konflikt ze środowiskiem nauczycieli i zaleceniami resortu edukacji. Józef Chudy przytoczył przykład tworzony przez urzędników przepisów: "Jeśli np. w salach informatycznych lub podczas wf jest więcej niż 24 uczniów, trzeba tworzyć kolejny oddział i stanowiska dla nauczycieli" - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Samorządy boją się likwidować nauczycielskie etaty.

Podobne

Kursy walut 2020-08-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4168 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,7499 +0,90%  +3,33gr
  • GBP funt 4,9125 +0,69%  +3,35gr
  • CHF frank 4,0887 -0,14%  -0,59gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm