pieniadz.pl

Satysfakcja Polaków z ich sytuacji finansowej rośnie, ale powoli

środa, 05-02-2014 godz. 15:03

Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej pod koniec 2013r. wskazały, że Polacy nie są zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej. Spośród wszystkich sfer życia, najlepiej oceniali natomiast swoje życie osobiste, czyli kwestie dotyczące rodziny i przyjaciół. Z dochodów zadowolonych było zaledwie 25% ankietowanych, natomiast wyraźne niezadowolenie okazywało 38% pytanych.
Według badań przeprowadzonych przez CBOS pod koniec ubiegłego roku, Polacy nie byli zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej. Nie wykazywali także szczególnej radości z materialnych warunków bytowych, do których zaliczano m.in. mieszkanie. Okazało się też, że raczej nie patrzymy w przyszłość optymistycznie.

Ze swoich dochodów zadowolonych było tylko 25% pytanych, a zdecydowany brak zadowolenia z zarobków i ogólnej sytuacji finansowej wyraziło 38% respondentów. 36% Polaków uznało, że jest umiarkowanie zadowolonych ze swojej kondycji finansowej. Więcej było osób usatysfakcjonowanych materialnymi warunkami bytowymi – zadowolenie wykazało 51% ankietowanych, a o umiarkowanym zadowoleniu mówiło 34% pytanych. Tylko 15% zdecydowanie zaprzeczyło, jakoby było tym usatysfakcjonowanych.

Jesteśmy natomiast względnie zadowoleni z przebiegu pracy zawodowej oraz naszych kwalifikacji. Jeśli chodzi o wykształcenie i przygotowanie zawodowe, to dobrze ocenia jest 53% pytanych, a umiarkowanie dobrze mówi o nich 27% respondentów. Nie zmienia to faktu, że wciąż aż 17% Polaków nie odczuwa pod tym względem satysfakcji. Z przebiegu kariery zawodowej cieszy się 59% ankietowanych, ale niezadowolenie wyraziło 11% ankietowanych. Umiarkowanie zadowolonych było 25% Polaków, a 3% nie potrafiło określić swojego stosunku do przedmiotu pytania.

Jeżeli chodzi o własne perspektywy, to zadowolenie z nich wykazało pod koniec 2013r. 40% pytanych, a 30% wspomniało o średnim poziomie satysfakcji. Brak zadowolenia dotyczył jednak aż 38% ankietowanych.

Mimo tego, że wyniki wskazują raczej na niezadowolenie z sytuacji materialnej Polaków, to jednak po dokładnej analizie ostatnich 20 lat można zauważyć, że poziom naszego zadowolenia z dochodów i ogólnej sytuacji materialnej powoli wzrasta. Niestety, trzeba przyznać, że tempo, w jakim rośnie nasze zadowolenie jest rzeczywiście niewielkie.

Może to dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę stały wzrost średnich wynagrodzeń. Należy jednak pamiętać, że przeciętna płaca to wypadkowa najwyższych zarobków uzyskiwanych przez niewielką grupę obywateli oraz najniższych, które są zdecydowanie częściej wypłacane. Oznacza to, że dużo więcej jest Polaków żyjących za minimalną krajową niż tych, którzy zarabiają najwyższe stawki. Jeśli więc liczymy na wzrost zadowolenia, to z reguły może on dotyczyć głównie najzamożniejszych obywateli.

Co ciekawe, ci, którzy pozytywnie oceniają swoje warunki materialne, zazwyczaj dobrze odnoszą się również do ogólnego zadowolenia z życia. Przyznaje się do niego 83% osób uznających stan materialny swoich gospodarstw domowych za dobry. Spośród tych, którzy warunki bytowe uważają za przeciętne, zadowolonych z życia jest 59% respondentów. Wśród tych, którzy źle je oceniają, zdecydowana większość jest albo średnio zadowolona z życia, albo wcale.

Badania podobne do CBOS przeprowadziła również firma Homo Homini, której udało się wyliczyć, że ok. 40% Polaków jest zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej. Zdecydowana część (ok. 50%) uważa przy tym, że warunki finansowe nie ulegną poprawie w najbliższym roku. Na polepszenie liczy zaledwie ok. 10% pytanych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Satysfakcja Polaków z ich sytuacji finansowej rośnie, ale powoli.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm