pieniadz.pl

Satysfakcjonujący wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie

środa, 18-12-2013 godz. 16:04

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny danymi na temat produkcji przemysłowej, w listopadzie wzrosła ona o 2,9% w ujęciu rocznym. Niemniej jednak, w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowała spory spadek. Skurczyła się aż o 6,2%. Odczyty były lepsze od przewidywań analityków zakładających wzrost o 1,24%.
Według dzisiejszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła o 2,9% w ujęciu rocznym, co oznacza, że była wyraźnie lepsza od przewidywań. Średnie prognozy analityków pytanych przez ISBnews zakładały, że wzrost wyniesie 1,24%, choć pesymiści uważali, że może ona nie ulec zmianie.

Produkcja przemysłowa z wyeliminowaniem czynników sezonowych zwiększyła się na przestrzeni ostatniego roku o 4,4%. Jeżeli chodzi o rezultat w odniesieniu do poprzedniego miesiąca tego roku, to był to spadek na poziomie wynoszącym aż 6,2%, a po korekcie związanej z czynnikami sezonowymi spadek ten wyniósł 0,3%.

GUS podał również dane liczone od początku tego roku do listopada. W tym czasie produkcja w polskim przemyśle zanotowała wzrost na poziomie 1,8% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wzrost produkcji sprzedanej w ujęciu rocznym odnotowały 24 spośród wszystkich 34 działów przemysłu. Najbardziej widoczne były one w dziale produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, gdzie wzrost wyniósł 11,6%, a także wśród wyrobów z metalu 7,7%. Taki sam był poziom wzrostu produkcji urządzeń elektrycznych.

O 6,7% zwiększyła się na przestrzeni ostatniego roku produkcja mebli, a o 5,6% wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Całkiem spory był również wzrost produkcji metali. Wynosił on 5,0%.

Jeżeli chodzi o spadek produkcji sprzedanej, to w ujęciu rocznym najbardziej był on widoczny wśród wyrobów farmaceutycznych, których wyprodukowano w listopadzie 2013r. o 6,9% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek produkcji o 6,7% zanotowały chemikalia i wyroby chemiczne, a o 4,7% zmniejszyła się produkcja sprzedana komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Produkcja maszyn i urządzeń skurczyła się o 1,8%.

Produkcja budowlano-montażowa spadła natomiast o 2,9% w ujęciu rocznym i o 8,9% w stosunku do października tego roku. Po skorygowaniu i wyeliminowaniu czynników sezonowych był to spadek o 4,2% r/r oraz o 3,9% m/m. Licząc od początku roku do listopada, produkcja ta zanotowała spadek na poziomie 13,9% w stosunku do ubiegłego roku.

W ujęciu miesięcznym spadek był widoczny we wszystkich działach produkcji budowlano-montażowej, a w porównaniu do ubiegłego roku zniżkę odnotowano w firmach wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 14,4%), natomiast wzrost obserwowano w jednostkach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi (o 7,4%) i wznoszącymi budynki (4,8%).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Satysfakcjonujący wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm