pieniadz.pl

Sejm: nie będzie referendum ws. reformy emerytalnej

piątek, 30-03-2012 godz. 18:06

Sejm opowiedział się przeciwko wnioskowi NSZZ "Solidarność" o przeprowadzenie referendum ws. wieku emerytalnego. Za odrzuceniem głosowało 233 posłów, za jego przyjęciem był 180, a 42 wstrzymało się od głosu. Wymagana większość wynosiła 228 głosów. W głosowaniu uczestniczyło 455 posłów.
Za wnioskiem głosowali członkowie Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jego odrzucenia chcieli posłowi Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego; wstrzymali się przedstawiciele Ruchu Palikota.

Przed głosowaniem Piotr Duda odnosząc się do wniosku Solidarności ws. referendum oznajmił: "Polacy zasługują na to, aby ich potraktować poważnie. Polacy poparli ten pomysł, bo doskonale wiedzą, że proponowane przez rząd rozwiązania, doprowadzą do nieodwracalnych zmian, zarówno w ich życiu, jak i w życiu kolejnych pokoleń. To jest nasz plan na rzecz adekwatnych, bezpiecznych i stabilnych emerytur. Z ust rządzących padło wiele nieprawdziwych słów, na temat przyczyn tej reformy. Warto się im przyjrzeć i je sprostować. Pan premier Donald Tusk przekonując do pomysłu mówią o przekonaniu i potrzebie zmian. Te same argumenty Polacy słyszeli przy wprowadzeniu reformy w 1998 roku".

Szef związku zaznaczył, że wielkie poparcie dla referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego jest wezwaniem gabinetu Donalda Tuska do rozmowy z Polakami. Dodał również, iż kwestia reformy emerytalnej nie była prezentowana w czasie kampanii wyborczej, a obecnie stała się jednym z głównych założeń rządu. Premier zaznaczył, że szanuje wysiłek osób, które zebrały 1,4 miliona podpisów pod wnioskiem o referendum, ale "istota tego referendum jest szkodliwa z punktu widzenia interesu Polski".

Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe ogłosiły wczoraj zawarcie kompromisu w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Zarówno dla kobiet jak i mężczyzn ma on wynosić 67 lat; na emeryturę częściową, która określono na 50% wypracowanej emerytury, będą mogły przejść panie w wieku 62 lat i panowie w wieku 65 lat. Ponadto wymogiem przejścia na na częściową emeryturę będzie uzbieranie w stażu składkowym wymaganych lat - 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzny. 

"Możliwe będzie sfinansowanie składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci lub drugiego rodzica, jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy. Wówczas wymiar składki byłby niższy niż u kobiet, które pracowały wcześniej i wynosiłby 75 proc." - oznajmił Donald Tusk. Premier dodał, iż projekt ustawy w sprawie reformy emerytalnej na przestrzeni trzech tygodni powinien znaleźć się na posiedzeniu rządu - poinformowała PAP.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Sejm: nie będzie referendum ws. reformy emerytalnej.

Podobne

Kursy walut 2020-08-14

+ więcej
  • EUR euro 4,3988 -0,05%  -0,23gr
  • USD dolar 3,7227 +0,14%  +0,51gr
  • GBP funt 4,8692 +0,08%  +0,40gr
  • CHF frank 4,0906 +0,05%  +0,19gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm