pieniadz.pl

Setki odebranych praw jazdy. Polacy nagminnie łamią przepisy

sobota, 17-05-2014 godz. 11:11

Jak wynika z policyjnych statystyk, od początku tego roku polscy policjanci zatrzymali już ok. 900 dokumentów uprawniających do prowadzenia samochodu. Za każdym razem było to konsekwencją dopuszczenia się przez kierowcę wykroczeń i przestępstw drogowych mogących w szczególnym stopniu zagrażać zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego.
Ok. 900 zatrzymanych praw jazdy to wynik z pewnością niepokojący. Niemniej jednak, właśnie tyle dokumentów zatrzymali już polscy policjanci w bieżącym roku. Odgórne polecenie, by w przypadkach szczególnie niebezpiecznych odbierać prawo jazdy, zamiast wystawiać mandaty, ma doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach. W jakich sytuacjach policja może odebrać dokument uprawniający do prowadzenia samochodu?

Podstawowym przewinieniem, za które odbierane jest prawo jazdy, jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Niemniej jednak, można stracić je również za znaczne, co najmniej dwukrotne przekroczenie dozwolonej prędkości w miejscach takich, jak okolice szkół i przedszkoli czy przejść dla pieszych. Podobne konsekwencje można ponieść przy wyprzedzaniu na przejściu.

Odebranie prawa jazdy może być również konsekwencją przejeżdżania przez skrzyżowanie na czerwonym świetle albo wyprzedzania „na trzeciego”. Należy jednak podkreślić, że w takim przypadku zatrzymanie dokumentu następuje tylko wtedy, gdy taki manewr wiązał się z narażeniem zdrowia lub życia innych uczestników ruchu.

Zatrzymanie prawa jazdy najczęściej wiąże się z przekazaniem sprawy do sądu, który zadecyduje, czy na kierowcę dodatkowo nałożony zostanie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez kolejne miesiące.

Najnowsze dane niepokoją o tyle, że w całym roku 2012r. policjanci zatrzymali 727 praw jazdy, a w roku minionym było ich 768. Ok. 900 dokumentów odebranych w niespełna 5 miesięcy to wynik wręcz zatrważający. Okazuje się, że mimo licznych kampanii prowadzonych na rzecz zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach, kierowcy pozostają nieodpowiedzialni i niewiele robią sobie z przepisów Kodeksu drogowego.

Mimo to, statystyki dotyczące liczby wypadków były w tym roku lepsza od tych z lat poprzednich. Jak wskazują na to policyjne dane, w 2 pierwszych tygodniach maja 2014r. odnotowano o ok. 100 wypadków mniej niż w maju roku ubiegłego. Liczba ofiar śmiertelnych była mniejsza o 50, a liczba rannych o 150. Można więc sądzić, że zwiększona czujność policjantów i drastyczniejsze kary rzeczywiście przynoszą efekty.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (18.05.2014 09:04)

OK

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm