pieniadz.pl

Skończyłeś studia? Sprawdź, jakich pracowników szukają polskie firmy

czwartek, 04-12-2014 godz. 10:10

Dawniej dyplom ukończenia uczelni wyższej był niemal gwarantem zdobycia dobrej pracy. Teraz to zdecydowanie zbyt mało, by znaleźć zatrudnienie. Dlatego też warto wiedzieć, czego oczekują od przyjmowanych osób oczekują pracodawcy. Co ciekawe, większość z nich chciałaby pracownika, który ma już doświadczenie, a do tego zna minimum 1 język obcy i udziela się społecznie.
Kończąc studia zwykle mamy nadzieję na znalezienie pracy możliwie najbardziej związanej z kierunkiem, w jakim się kształciliśmy. Na wyspecjalizowanych w danej tematyce pracowników liczą też firmy prowadzące rekrutacje. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że wykształcenie to nie wszystko. Pracodawcy, w tym głównie duże korporacje mają w dzisiejszych czasach spore wymagania względem kandydatów.

Oczywiście, wykształcenie kierunkowe jest ogromnym atutem przy ubieganiu się o pracę w konkretnym zawodzie. Najczęściej jednak przyjmujący liczy również na kilka dodatkowych kwalifikacji i cech. Istotne jest, żeby współczesny pracownik znał minimum 1 język obcy. Najlepiej, aby był to angielski, niemiecki czy rosyjskich, chociaż jeszcze większe nadzieje na pracę daje znajomość 2 języków. To takie ważne, bo ok. 35% Polaków młodych pracuje w korporacjach o zagranicznym kapitale, więc niemal pewnym jest, że prędzej czy później będą nawiązywały kontakt z zagranicznymi klientami lub partnerami biznesowymi.

Chociaż pracodawcy szukają raczej młodych pracowników, to jednak chcieliby, by były to osoby z doświadczeniem. Jako że trudno liczyć na lata zatrudnienia w innych firmach, to przydadzą się przynajmniej praktyki lub staże odbywane choćby w trakcie studiów. Zakłada się bowiem, że dodatkowe zajęcia, poza samą nauką, rozwijają i pozwalają nabywać nowe umiejętności, które niekoniecznie zyskujemy na etapie samej edukacji.

Korporacje prowadzące rekrutacje cenią sobie również tych kandydatów, którzy udzielają się społecznie. Wolontariat w organizacjach pozarządowych to jednak z lepszych form samorozwoju. Może nie uczy tego, co niezbędne w późniejszej pracy zawodowej, ale z pewnością rozwija odpowiedzialność, samodyscyplinę i pomaga w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych. Świetnym pomysłem jest też działalność w organizacjach studenckich.

Warto również brać udział w konkursach i różnych przedsięwzięciach studenckich, nawet jeśli są to projekty niezgodne z kierunkiem naszych studiów. Każda tego aktywność zapewne i tak zostanie doceniona. Pokazuje to nasz zapał do działania, silną motywację, zorganizowanie, dyscyplinę oraz ambicje. Wszystkie cechy pożądane są praktycznie przez każdego rekrutera.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

kasiasty (31.01.2015 22:03)

Zawsze też można pójść na swoje czyli otworzyć jakąś działalność gospodarczą. Dzisiaj niektóre większe firmy szukają partnerów i zawsze można z nimi zacząć współpracę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm