pieniadz.pl

Sławomir Mrożek nie żyje

czwartek, 15-08-2013 godz. 15:03

Jak podało przed południem Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc, dzisiaj, 15 sierpnia zmarł słynny polski pisarz, Sławomir Mrożek. Jeden z najwybitniejszych rodzimych dramatopisarzy i prozaików miał 83 lata. Jego śmierć była niespodziewana – jutro miał opuścić szpital, w którym przebywał po drobnym zabiegu. Miał też zaplanowaną podróż do Polski.
Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930r. w Borzęcinie. Chociaż wszyscy zapamiętamy go jako genialnego dramatopisarza i prozaika, to jednak swoją karierę w 1950r. rozpoczynał jako rysownik. Od 1953r. publikował swoje rysunki w popularnym tygodniku „Przekrój”. Także w 1953r. wydane zostały debiutanckie opowiadania Mrożka.

Od tamtej pory, autora nie opuszczała dobra passa. W 1958r. pojawił się jego pierwszy dramat pt. „Policja”. Niemniej jednak, największą, międzynarodową sławę przyniosło Mrożkowi opublikowane w 1964r. „Tango”.

Rok wcześniej, w 1963r. Sławomir Mrożek zdecydował się na wyjazd z kraju. Początkowo mieszkał we Francji, później w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Meksyku. W 1996r. wrócił do kraju, jednak w 2008r. postanowił znów wyjechać i na stałe osiedlić się w Nicei, we Francji.

W 2002r. Mrożek przeszedł udar mózgu, który doprowadził do afazji, czyli poważnych problemów z posługiwaniem się językiem w mowie i piśmie. Mimo tego, dzięki ogromnej determinacji, po 3 latach rehabilitacji pisarz odzyskał zdrowie, powracając nawet do dalszego tworzenia. Napisał autobiografię, w której opisał zmagania z chorobą.

W późniejszych latach publikował już mniejsze dzieła, w tym np. „Listy”, czyli zbiór korespondencji, jakie prowadził ze Stanisławem Lemem. Ostatnim dramatem Mrożka był wydany w tym roku „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”.

Sławomir Mrożek szczególnie upodobał sobie satyrę i absurd, co najbardziej widoczne jest w jego dramatach. W swoich dziełach poruszał tematykę związaną z problemami współczesnego świata, zagrożeniami wynikającymi ze współczesności, z wolnością. Ponadto, w jego publikacjach nie brakowało elementów polskiej historii i tradycji kulturowych.

Mrożek był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami literackimi. Był jedną z pierwszych osób, które w 1962r. uhonorowane zostały nagrodą im. Kościeliskich. Został też odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Order Ecco Homo. Był doktorem honoris causa katowickiego Uniwersytetu Śląskiego.

Sławomir Mrożek w ostatnich dniach znajdował się w nicejskim szpitalu, gdzie przeszedł drobny zabieg chirurgiczny. Przebiegł on pomyślnie, a dramaturg czuł się po nim bardzo dobrze. W piątek miał zostać wypisany, a na przyszły miesiąc zaplanowaną miał wizytę w Polsce. Choć nic na to nie wskazywało, zmarł nad ranem, 15 sierpnia 2013r.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Sławomir Mrożek nie żyje.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm