pieniadz.pl

Sondaż IBRiS: Maleje przewaga PiS

niedziela, 19-03-2017 godz. 20:08

Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje, że przewaga partii rządzącej powoli topnieje. Według badań przeprowadzonych w dniach 16-17 marca, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższym czasie, PiS mógłby liczyć na 29% głosów, natomiast na PO zagłosowałoby 27% wyborców. Kolejne miejsce zajęłaby Nowoczesna z 9-procentowym poparciem. Do Sejmu dostałyby się też 4 inne partie.
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził kolejny sondaż, dotyczący stosunku Polaków do funkcjonujących na rodzimej scenie politycznej partii. Znów okazało się, że wygrana Prawa i Sprawiedliwości nie była przypadkiem. Gdyby wybory do parlamentu odbyły dziś w marcu, to na ugrupowanie prowadzone przez Jarosława Kaczyńskie zagłosowałoby 29% obywateli.

W dalszej kolejności znalazły się Prawo i Sprawiedliwość oraz Nowoczesna. Na partię, której przewodniczącym jest Grzegorz Schetyna,  głos oddałoby 27% wyborców, natomiast ugrupowanie Ryszarda Petru cieszyłoby się poparciem na poziomie 9%. W Sejmie znalazłoby się ogółem 7 partii.

Poza trójką najbardziej popieranych partii, do parlamentu dostałaby się również partia Kukiz’15, której przewodzi Paweł Kukiz. 8% respondentów zadeklarowało chęć oddania na nią głosu. Oprócz tego próg wyborczy osiągnęłoby Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem na poziomie 6%, a także Sojusz Lewicy Demokratycznej (5%) oraz Partia Razem (5%).

Najświeższe dane, które zabrano na grupie badawczej 1100 osób metodą CATI, pokazują, że poprawiają się notowania PO. Różnica na poziomie zaledwie 2 punktów procentowych daje nawet prawdopodobieństwo pokonania przebicia poparcia dla partii rządzącej.

Jeśli chodzi o przewidywaną frekwencję, to według deklaracja pytanych, do urn poszłoby aż 63% uprawnionych do aktywnego udziału w wyborach.

Warto zaznaczyć,  że ostatni sonda z odbył się już o szczycie w Brukseli, na którym dokonano wyboru szefa Rady Europejskiej. Ogromnym zaskoczeniem dla świata był zapewne fakt, że jedynym państwem członkowskim, które opowiedziało się przeciwko drugiej kadencji Donalda Tuska, była jego ojczyzna. Najwyraźniej taki ruch nie spodobał się Polakom, którzy zaczęli bardziej skłaniać się ku opozycji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Sondaż IBRiS: Maleje przewaga PiS.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm