pieniadz.pl

Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce - prężny rozwój, nowe miejsca pracy, rosnąca liczba inwestycji

czwartek, 31-05-2012 godz. 10:10

Specjalne strefy ekonomiczne, czyli te miejsca, gdzie przedsiębiorstwa mogą funkcjonować, otrzymując od rządu wsparcie, jakim jest zwolnienie z opłat podatkowych, notują w Polsce całkiem niezłe wyniki. Są otwarte na wiele inwestycji, zatrudniają coraz więcej ludzi, a ich infrastruktura niemal bezustannie się rozwija, co skutkuje m.in. rozszerzaniem zakresu ich działania na inne terytoria kraju.
Specjale strefy ekonomiczne istnieją w naszym kraju od 1995r. To wtedy powstała SSE Euro-Park Mielec. Jak można dostrzec na podstawie najnowszych statystyk, SSE w pełni realizują wymagania, jakie stawiają wobec nich przedsiębiorcy i inwestorzy. Ciągle się rozwijają, tworząc nowe miejsca pracy i, przede wszystkim, nadal się rozrastając.

Podsumowanie roku 2011 przyniosło specjalnym strefom ekonomicznym dobre wieści. Według obliczeń, same nakłady inwestycyjne zwiększyły się w porównaniu z rokiem 2010 o 8,8%, czyli o przeszło 6,45 miliarda złotych.  Łącznie daje to aż 79,7 miliarda złotych, które zostały zainwestowane w SSE w różnych branżach. Wylicza się, że najwięcej środków pochodziło z inwestycji, jakich dokonali Polacy, Niemcy, Japończycy, Holendrzy, Amerykanie oraz Włosi.

Największy rozwój zanotowała motoryzacja, do której wpłynęło 25% spośród wszystkich inwestycji. Na drugim miejscu znajdują się zakłady produkujące tworzywa sztuczne, w tym także gumowe. Otrzymały one 10% ze wszystkich środków. Niewiele mniej, bo 9,4% to inwestycje przekazane na rozwój producentów wytwarzających dobra z innych surowców mineralnych niemetalicznych.

Wzrost inwestycji skutkował też potrzebą zatrudniania nowych pracowników. Najwięcej miejsc pracy powstało w strefie starachowickiej, gdzie w porównaniu do 2010r. wzrost wynosił niemal 40%. W strefie słupskiej powiększono liczbę wakatów o 32%, a w strefie warmińsko-mazurskiej o 29%. Nie udało się natomiast strefie suwalskiej i pomorskiej, w których nie tylko nie przyjęto nowych pracowników, ale dodatkowo spadła liczba dotychczas zatrudnionych.

Natomiast sam przyrost zatrudnienia największy był w słupskiej SSE, gdzie wyniósł 26,4%. Swoje szeregi zasiliły głównie spółki Nordglass II, która przyjęła 156 osób oraz Jeronimo Martins Dystrybucja, która zatrudniła 150 nowych osób. Kolejnych 107 miejsc pracy pojawiło się również w przedsiębiorstwie Paula Trans. Strefa warmińsko-mazurska zanotowała przyrost zatrudnienia na poziomie 14,9%, a zatrudniały tu głównie LG Electronics Mława (897 osób), Michelin Polska (285 nowych pracowników) i Sweedwood Poland (223 zatrudnionych).

Dynamiczniejszy rozwój polskich specjalnych stref ekonomicznych to również zasługa ich prężnego działania w celu rozbudowy swoich terenów i promocji swoich produktów oraz usług. Środki przekazane na rozbudowywanie infrastruktury wyniosły do końca 2011r. aż 2 mld 516,2 mln złotych, co daje sumę o 343,4 mln złotych więcej, niż rok wcześniej. Przy okazji, wydanych zostało 188 pozwoleń na założenie kolejnych działalności gospodarczych na terenach znajdujących się w specjalnych strefach ekonomicznych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce - prężny rozwój, nowe miejsca pracy, rosnąca liczba inwestycji.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm