pieniadz.pl

Spokojny finał spadkowego tygodnia

piątek, 20-04-2012 godz. 18:06

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły relatywnie spokojną sesję, która skończyła się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów. Cztery głównie średnie straciły od 0,43 do 0,83 procent, ale kluczem do przebiegu handlu była niska aktywność, która w przypadku spółek skupionych indeksie WIG20 wyniosła ledwie 413 mln zł. Proste porównanie z poprzednimi dniami bieżącego roku pokazuje, iż ledwie kilka skończyło się obrotem mniejszym od dzisiejszego.
Jeśli do niskiego obrotu dołączyć fakt, iż w indeksie największych spółek dało się zauważyć czytelny podział na spółki drożejące na większym obrocie i osuwające się na południe przy niskim obrocie, to całość notowań jawi się, jako niewiele mówiąca o kondycji rynku. Również w skali tygodnia trudno mówić o poważniejszej zmianie. Wprawdzie w takiej perspektywie obrót był już większy niż w poprzednich dwóch tygodniach, ale i tu należy poczynić zastrzeżenie, iż były to tygodnie skrócone o świąteczny weekend.

Niemniej licząc piątek do piątku WIG20 stracił 1,2 procent. Spadek idealnie wpisał się w obserwowaną od blisko trzech miesięcy tendencję, w ramach której indeks osunął się z okolic 2400 pkt. w pobliże 2200 pkt. Blisko 10-procentowy spadek wydaje się wystarczającym powodem do większego zaangażowania byków w bliskiej przyszłości. Scenariusz korekty sennej w sumie przeceny umacnia spotkanie wykresu indeksu z linią trendu wzrostowego, która wraz z innymi barierami, w tym psychologiczną 2200 pkt., tworzy istotną strefę wsparcia.

Już dziś w pobliżu 2210 pkt. popyt operował z większą odwagą - niestety bez potwierdzenia swoje aktywności obrotem. Dlatego na początku nowego tygodnia należy oczekiwać kolejnej konfrontacji ze wsparciami. Jeśli gdzieś warto szukać zagrożeń dla scenariusza wzrostowego, to w zbliżającej się kolejnej, świątecznej przerwie, która przypadnie na pierwszy tydzień maja. Nie ma wątpliwości, iż część inwestorów zniknie z rynku już w końcówce zbliżającego się tygodnia i powróci do gry dopiero 7 maja.

W praktyce oznacza to, iż nie można wykluczyć scenariusza, w którym nowy tydzień potwierdzi, iż senny handel pozostaje kluczowym elementem lokalnej układanki. Szczęśliwie na obecnych poziomach rynek może pozwolić sobie na spokojne wahania w ramach szerokiej na 300 punktów konsolidacji, której psychologicznymi granicami są rejony 2400 pkt. i 2100 pkt. Przy obecnej wartości WIG20 na poziomie 2221 pkt. potrzeba ruchu o około 5 procent na południe, by naruszona została dolna granica wielomiesięcznej konsolidacji a do powrotu w rejon 2400 pkt. zanegowania trzymiesięcznej fali spadkowej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Spokojny finał spadkowego tygodnia.

Podobne

Kursy walut 2020-07-09

+ więcej
  • EUR euro 4,4738  0,00%   -0,01gr
  • USD dolar 3,9486 -0,45%  -1,80gr
  • GBP funt 4,9914 +0,43%  +2,15gr
  • CHF frank 4,2081 -0,09%  -0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm