pieniadz.pl

Sprawdź swoją polisę OC – może już być nieważna

poniedziałek, 11-02-2013 godz. 10:10

Dzisiaj, 11 lutego 2013r. ważność tracą wszystkie te ubezpieczenia OC, które zostały wykupione przed dniem 11 lutego 2012r. To właśnie rok temu w życie weszła nowelizacja, która zadecydowała o zmianie formy tej obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Oznacza to, że wszyscy ci, którzy korzystali z ubezpieczeń na starszych warunkach, teraz muszą wykupić nowe ubezpieczenie.
11 lutego 2012r., czyli dokładnie rok temu, w życie weszła nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jak też o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisami, nie zaczęła jednak natychmiast bezwzględnie obowiązywać.

Przez ostatnich 12 miesięcy dopuszczalne było posiadanie polisy OC zarówno w jej starej, jak i nowej formie. Oznaczało to, że wszystkie ubezpieczenia wykupione przed wprowadzeniem w życie nowelizacji pozostawały aktualne. Jednak od 11 lutego ubiegłego roku, sprzedawane były już polisy w nowej postaci.

Niemniej jednak, dokładnie dzisiaj mija termin, w którym ważne mogą być ostatnie polisy OC kupione na starych zasadach. Wykupując ubezpieczenie dzisiaj, uzyskamy je na nowych warunkach. W ten sposób, od dnia dzisiejszego wszyscy właściciele pojazdów będą mieli jednakowe polisy.

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją, zmiany zaszły m.in. w kwestii ubezpieczenia nowo nabytych samochodów. Dawniej zdarzało się, że z braku informacji na ten temat, nowy właściciel kupował polisę nawet, jeśli ta wykupiona przez poprzedniego posiadacza jeszcze nie wygasła. Natomiast obecny dokument nakazuje, by nowy właściciel korzystał z polisy wykupionej przez poprzednika tylko do końca jej terminu, bez możliwości automatycznego przedłużenia.

Dzięki temu, w szybszym tempie będzie można zmienić całą dokumentację związaną z samochodem tak, by dostosować ją do potrzeb nowego właściciela. Poza tym, że ubezpieczenie nie będzie automatycznie przedłużane, to nowy posiadacz zyska możliwość wypowiedzenia umowy OC podpisanej przez poprzednika. Będzie musiał przy tym zapłacić za cały ten czas, gdy obowiązywało ubezpieczenie.

Automatyczne przedłużenie będzie jednak nadal dotyczyło tych ubezpieczeń, które nabył aktualny właściciel pojazdu. Wypowiedzenie takiej umowy jest możliwe najpóźniej na dzień przed upływem jej ważności. Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z nowelizacją, firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek informowania o wygasającej polisie i muszą tego dokonać nie później niż 2 tygodnie przed minięciem jej ważności.

Jeśli wypowiemy umowę, to zgodnie z nowymi zasadami, ubezpieczyciel musi nam zwrócić pieniądze za każdy dzień, który został wcześniej opłacony. Takie reguły nie obowiązywały przed nowelizacją. Należy przy tym dodać, że łatwiejsze jest samo wypowiedzenie umowy – można tego dokonać listownie. Umowa anulowana jest zgodnie z datą nadania listu.

Oprócz tego, nowelizacja z 11 lutego 2012r. nakłada obowiązek na sprzedających pojazdy, którzy muszą w ciągu 14 dni poinformować o transakcji swojego ubezpieczyciela. Dodatkowo, wprowadzono prawo zgodnie, z którym UFG może kontrolować zmotoryzowanych sprawdzając w bazach danych, czy wykupili oni komunikacyjne OC.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Piotr (18.02.2013 11:12)

Myślę, że teraz cała sprawa z ubezpieczeniami oc będzie bardziej jasna i przejrzysta. Jeśli chodzi o ceny to nadal są one wysokie, jednak w pakiecie zawsze dostaniemy je taniej - http://www.ubezpieczenie-samochodu.org/ranking-oc-ac - warto sprawdzić konkretne oferty.

Justyna (30.07.2015 13:56)

witam a ja mam takie pytanie, mianowicie sciga nas ubezpieczyciel poniewaz nie odnotowal naszej reygnacji z oc i zostało ono przedluzone automatycznie, oc dotyczy okresu marzec 2011/marzec2012 ale polisa niby została wystawiona i nam niby doreczona( co nigdy nie mialo miejsca) 17.02.2012 jak to możliwe ze ubezpieczyciew wystawia polise na miesiac przed koncem okresu ktorego owa polisa dotyczy??

latrulal (11.08.2015 12:23)

Witajcie zgodzę się z danym artykułem. Często zdarza się, że ludzie nie zwracają uwagi na ważność polisy OC. Dlatego tak ważne jest aby to sprawdzić.

Podobne

Kursy walut 2020-08-14

+ więcej
  • EUR euro 4,3988 -0,05%  -0,23gr
  • USD dolar 3,7227 +0,14%  +0,51gr
  • GBP funt 4,8692 +0,08%  +0,40gr
  • CHF frank 4,0906 +0,05%  +0,19gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm