pieniadz.pl

Średni dochód roczny na jednego Polaka to 16 tysięcy złotych netto

wtorek, 17-02-2015 godz. 11:11

Dochód netto przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników, jednak wyliczono, że średnio wynosi on 16 tysięcy 349zł rocznie. Miesięcznie jest to 1362zł. Najmniej uzyskują renciści, natomiast najwyższe dochody odnotowują gospodarstwa, które pracują na własny rachunek.
Chociaż kwota, jaką Polak ma do dyspozycji zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym zależy od wielu czynników, to jednak eksperci wyliczyli, że przeciętnie jest to 16 tysięcy 349 złotych rocznie. Na miesiąc mamy średnio 1362zł. W rzeczywistości jednak wiele zależy od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe, przez liczbę żyjących w nim osób, ich wiek i indywidualne potrzeby.

Jeśli chodzi o największą liczbę członków do podziału ogólnych dochodów, to występuje ona w gospodarstwach rolniczych, gdzie jest to statystycznie 3,76 osoby. Najmniej osób do podziału odnotowano w gospodarstwach rencistów, gdzie jest o 1,85.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pochodzą z 2013r. i są lepsze od tych z roku wcześniejszego. W 2012r. przeciętny Polak miał do dyspozycji o 474zł netto mniej, natomiast w miesiącu mógł wydać sumę średnio o 40zł niższą. Analitycy dodali, że w najtrudniejszej sytuacji materialnej znajdują się renciści, natomiast najwyższe dochody per capita odnotowywane są w gospodarstwach domowych prowadzonych przez przedsiębiorców mających własny biznes.

Należy dodać, że według metodologii GUS, dochód netto, jaki do dyspozycji mają poszczególni członkowie gospodarstwa domowego to kwota, która jest pomniejszona o takie wydatki, jak choćby podatki. Nie odlicza się od niej jednak rachunków, w tym ani tych za mieszkanie, ani za media. Oznacza to, że rzeczywista suma, jaka pozostaje członkom rodziny do wydania jest jeszcze mniejsza od wyliczonej.

Z danych GUS wynika również, że w Polsce widoczne są znaczne różnice w dochodach uzyskiwanych przez osoby wykonujące pracę o podobnym charakterze,. Największe rozwarstwienie widać wśród przedsiębiorców, jednak znaczne różnice zaobserwowano także pośród rolników. Względnie podobne są natomiast dochody otrzymywane przez emerytów i rencistów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Średni dochód roczny na jednego Polaka to 16 tysięcy złotych netto.

Podobne

Kursy walut 2022-11-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6813 -0,05%  -0,22gr
  • USD dolar 4,5164 +0,75%  +3,37gr
  • GBP funt 5,4141 -0,08%  -0,44gr
  • CHF frank 4,7449 -0,22%  -1,06gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm