pieniadz.pl

Średnia płaca o 4,3% w górę, a zatrudnienie bije kolejne rekordy

czwartek, 16-02-2017 godz. 16:04

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw znów wzrosło. Tym razem średnia płaca brutto była o 4,3% wyższa niż w styczniu 20016r., natomiast zatrudnienie osiągnęło kolejny rekordowy poziom i wyniosło 5 mln 959,7 tys. osób. To poziom o 4,5% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Odczyty były lepsze od przewidywań ekspertów.
Główny Urząd Statystyczny opublikował styczniowe dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W obu przypadkach odczyty były lepsze od prognoz eksperckich. Średnia pensja w ujęciu brutto była przed miesiącem o 4,3% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nominalnie wyniosła 4277,32zł.

W grudniu 2016r. zwyżka w ujęciu rocznym była wyraźnie niższa, bo wyniosła tylko 2,7%. Jeśli chodzi o oczekiwania analityków, to zakładali, że wzrost w pierwszym miesiącu roku wyniesie okrągłe 4,0% r/r. Lepiej od spodziewanych wypadły też dane o zatrudnieniu. Zakładano, że wzrośnie ono o 2,8% po tym, jak miesiąc wcześnie zwiększyło się o 3,1% wobec roku poprzedniego.

W ujęciu nominalnym zatrudnienie było o 160,8 tys. etatów wyższe niż w ostatnim miesiącu poprzedniego roku. To wynik tym lepszy, że na przestrzeni całego minionego roku przybyło niewiele więcej, bo 173,1 tys. miejsc pracy. Analitycy podkreślają jednak, że wygórowane dane są charakterystyczne dla każdego stycznia.

Należy bowiem zaznaczyć, że właśnie na początku roku zmieniana jest grupa badawcza, na podstawie której powstają statystyki GUS-u. To natomiast powoduje, że odczyty praktycznie zawsze są wyraźnie zawyżone w porównaniu do pozostałych miesięcy roku. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost zatrudnienia był zapewne fakt, że z uwagi na wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla umów-zleceń, od tego roku część pracowników przeszła ze zleceń na umowy o pracę.

Należy jednak pamiętać, że dane przedstawiane przez GUS i tak nie dotyczą całego rynku pracy, ponieważ odnoszą się wyłącznie do sektora tych przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest więcej niż 9 osób.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Średnia płaca o 4,3% w górę, a zatrudnienie bije kolejne rekordy.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm