pieniadz.pl

Świat na drodze do globalnej katastrofy gospodarczej

niedziela, 08-04-2012 godz. 10:10

Około 2030 roku dojdzie do globalnej katastrofy gospodarczej i gwałtownego spadku populacji, jeśli ludzie będą konsumowali surowce w obecnym tempie - wynika z najnowszych analiz raportu naukowców Massachusetts Institute of Technology z 1972 roku.
Zdaniem australijskiego fizyka Grahama Turnera - jednego z autorów aktualnej analizy wniosków słynnego opracowania "Granice wzrostu" z 1972 roku - "świat jest na drodze do katastrofy". Raport został sporządzony na polecenie Klubu Rzymskiego. Jest on wynikiem symulacji komputerowej analizującej różne scenariusze rozwoju bazujące na aktualnych danych o dynamice populacji i globalnej konsumpcji surowców - czytamy na portalu Pb.pl.

Naukowcy wzięli pod uwagę również różne scenariusze dotyczące produkcji rolnej, kontroli urodzin i działań na rzecz ochrony środowiska. Z większości z nich wynika stabilny wzrost populacji i gospodarki do około 2030 roku. Bez drastycznych działań na rzecz ochrony środowiska scenariusze przewidują po tej dacie prawdopodobieństwo katastrofy populacyjnej i gospodarczej.

Według specjalistów nieograniczony wzrost gospodarczy jest możliwy pod warunkiem uruchomienia przez rządy działań i promocji technologii, które nie odbiją się na środowisku naturalnym. Graham Turner zaznaczył, że najbardziej szokującą cechą analizy jest spore podobieństwo wyników scenariuszy komputerowych do tych, jakie uzyskano podczas prac nad raportem "The Limits to Growth", 40 lat temu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Świat na drodze do globalnej katastrofy gospodarczej.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm