pieniadz.pl

Szef MSW Niemiec: Grecja powinna wyjść ze strefy euro

niedziela, 26-02-2012 godz. 10:10

Hans-Peter Friedrich
Zdaniem tygodnika "Spiegel" szef resortu spraw wewnętrznych Niemiec - Hans-Peter Friedrich z CSU - zasugerował greckim władzom wyjście ze strefy euro – poinformowała Polska Agencja Prasowa, która powołuje się na dpa.
Hans-Peter Friedrich miał powiedzieć: "Szanse Grecji na uzdrowienie i odzyskanie konkurencyjności są z pewnością większe poza unią walutową niż gdyby pozostawała ona w strefie euro". Polityk CSU miał dodać również: "Nie mówię o wyrzucaniu Grecji, lecz o stworzeniu zachęt do wyjścia, których nie będą mogli odrzucić" - podała PAP. Słowa te padły przed poniedziałkowym głosowaniem w Bundestagu nad pakietem pomocowym dla Grecji.

Komentatorzy podkreślają, że po raz pierwszy członek rządu federalnego poparł stanowisko, które wiąże się z radykalną zmianą kursu w procesie ratowania strefy wspólnej waluty europejskiej - czytamy na portalu Onet.pl.

Jutro Bundestag wypowie się w kwestii drugiego pakietu ratunkowego dla greckiego państwa, którego wysokość określono na 130 miliardów euro. Dodatkowo pomoc dla Aten obejmie redukcję o 107 miliardów euro greckiego długu przez prywatnych wierzycieli.

Władze w Atenach w zamian za pomoc tak zwanej "trojki" (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) zobowiązały się do wprowadzenia oszczędności, w ramach których m.in. mają zostać zredukowane koszty pracy o 15% do 2015 roku, ma nastąpić likwidacja 150 tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżka pensji minimalnej o 22% (obecnie wynosi ona z 870 euro).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Szef MSW Niemiec: Grecja powinna wyjść ze strefy euro.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm