pieniadz.pl

Takich mrozów nie było w Polsce od lat

niedziela, 08-01-2017 godz. 20:08

Wyjątkowe mrozy, jakie panują w Polsce od kilku dni, odczuł już chyba każdy obywatel naszego kraju. Nie każdy jednak wie, że niska temperatura naprawdę bije wieloletnie rekordy, a ostre mrozy dotykają nie tylko Polaków, ale i szereg innych europejskich nacji. Jak wyglądają prognozy i jakie szkody wyrządził już mróz?
Mrozy, jakie dotykają nas w ostatnich dniach są nie tylko dokuczliwe, ale też niezwykle szkodliwe, a do tego po prostu niebezpieczne. Od początku listopada minionego roku z wychłodzenia zmarło już ok. 60 osób, a prognozy na kolejne dni pozostają złe. Siarczysty mróz ma się utrzymać co najmniej do czwartku. Ale i to nie będzie koniec.

Według najnowszych prognoz, od czwartku będziemy mogli liczyć na lekki mróz nocami. Dniami temperatura ma być dodatnia. Niestety, to nie będzie koniec wyjątkowego chłodu tej zimy. Meteorolodzy przewidują, że już wkrótce nadejdzie kolejna fala podobnych mrozów. A należy podkreślić, że sobotniej nocy temperatura była rekordowo niska. Tak zimno nie było w kraju od lat.

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynikało, że sobotniej nocy w większości Polski temperatura miała spaść do -25 st. C. Ostrzeżenie w tej sprawie wydano dla 9 województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego,  podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Natomiast ostrzeżenie 2. stopnia, które oznaczało ryzyko spadku temperatury do -30 st. C wydano dla Bieszczad, Beskidu Niskiego, Śląskiego i Żywieckiego. Pojawiło się też ostrzeżenie 3. stopnia dla południowej części Małopolski, gdzie przewidywano nawet -34 st. C.

Warto dodać, że nie tylko Polska zmaga się z nieprzeciętnymi mrozami. Skrajnie niska temperatura odnotowywana jest w wielu innych europejskich krajach. Z powodu mas arktycznego powietrza, wyjątkowo zimno jest nawet we Włoszech, gdzie niska temperatura doprowadziła już do śmierci 7 osób. Zamknięto lotniska na Sycylii i Wyspach Liparyjskich. Nie kursują tam także promy.

Mrozy panują również w Bułgarii, gdzie znaleziono 2 zamarznięte osoby. Do śmierci z wychłodzenia doszło nawet w Grecji. W Chorwacji temperatura spadała do -7 st. C., czyli poziomu najniższego od 50 lat.

Mróz trzyma też w Turcji. W Stambule trzeba było odwołać 650 lotów, a ruch promów w Cieśnienie Bosfor został wstrzymany. Także w Rosji święta, które przypadają tam na 6 stycznia, były najchłodniejsze od 120 lat! Temperatura w Moskwie sięgała -30 st. C w nocy i ponad -20 st. C. w Petersburgu. W niektórych miejscach Serbii oraz Bośni i Hercegowiny mróz spada nocami do -27 st. C.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Takich mrozów nie było w Polsce od lat.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm