pieniadz.pl

Te europejskie regiony chcą uzyskać niepodległość

poniedziałek, 28-09-2015 godz. 17:05

W ostatnim czasie znów głośno jest o niepodległościowych dążeniach Katalonii, która nie chce być już dłużej częścią Hiszpanii, a wolałaby zostać odrębnym państwem. To jednak nie jedyny europejski region, który chce oderwać się od reszty państwa. Wśród tych, które chciałyby stać się samodzielne, znajduje się nawet jeden obszar Polski.
Choć ostatnio znów dużo mówi się o dążeniach Katalończyków do odłączenia regionu od Hiszpanii i utworzeniu nowego państwa, to jednak warto wiedzieć, że nie tylko Katalonia chce niepodległości. Na naszym kontynencie jest dużo więcej obszarów, które już od lat domagają się nadania praw odrębnego kraju.

W samej Hiszpanii, poza Katalonią, niezależności domaga się część mieszkańców Andaluzji oraz dawnej Baskonii, czyli obecnego Kraju Basków. Kraj Basków jest aktualnie wspólnotą autonomiczną, która jednak wciąż podlega władzom hiszpańskim.

Jednym z najpopularniejszych przypadków współczesnych dążeń niepodległościowych jest Szkocja. Co ciekawe, mimo wielu głosów dotyczących chęci odłączenia regionu od Wielkiej Brytanii, ostateczny wynik referendum z 2014r. wskazał, że 55,3% Szkotów woli pozostać częścią Królestwa.

Wśród popularniejszych terytorium chcących niepodległości, wymienia się również Tyrol Południowy, który nie chce już być zależny od władz włoskich. Podobnie jest z Sardynią, która wolałaby być oddzielnym państwem, a nie wyspą należącą do Italii. Są też inne włoskie regiony, których mieszkańcy mówią o chęci stworzenia nowego kraju. To np. Wenecja Euganejska. Wśród nich jest także Padania, która od 1996r. nazywana jest Federalną Republiką Padanii, jednak wciąż stanowi część Włoch.

Również we Francji część obszarów domaga się oddzielenia i możliwości utworzenia oddzielnego państwa. Część mieszkańców Korsyki optuje za zniesieniem zależności ich wyspy od Francuzów. Niezależni chcą być także Francuzi żyjący w Bretanii, Sabaudii oraz Alzacji.

W Polsce o odseparowaniu się od reszty kraju myślą Ślązacy. W związku z tym, ten region kraju należy do Wolnego Sojuszu Europejskiego, który jest organizacją nazywającą się „narodami bez państw”. Członkowie  ugrupowania, a jest ich ponad 30, dążą do uniezależnienia się od krajów, w skład których oficjalnie wchodzą.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Te europejskie regiony chcą uzyskać niepodległość.

Podobne

Kursy walut 2023-12-01

+ więcej
  • EUR euro 4,3494  0,00%   0,02gr
  • USD dolar 3,9910 +0,25%  +1,00gr
  • GBP funt 5,0557 +0,41%  +2,07gr
  • CHF frank 4,5670 +0,35%  +1,60gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm