pieniadz.pl

Timothy Geithner: MFW powinien poprzeć Grecję

poniedziałek, 20-02-2012 godz. 11:11

Timothy Geithner
Zdaniem szefa Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych porozumienie zawarte między greckimi politykami w sprawie reform gospodarczych zasługuje na wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Timothy Geithner podkreślił, że jego kraj będzie zachęcał Fundusz do poparcia Grecji - czytamy na portalu Wprost.pl.
W swoim komunikacie Geithner stwierdził: "Przyjmujemy z zadowoleniem pogram reform gospodarczych uzgodniony przez premiera Grecji i partie koalicyjne (...). To bardzo solidny i bardzo trudny pakiet reform, zasługujący na poparcie ze strony wspólnoty międzynarodowej i MFW" - poinformowała PAP, na którą powołuje się Wprost.pl.

Agencja AFP podkreśla, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ostatnich miesiącach nie zabierał głosu w sprawie nowej pożyczki dla Grecji. Komentatorzy podkreślają, że Stany Zjednoczone są głównym udziałowcem MFW.

Dzisiaj o nowym pakiecie pomocowym dla greckiego państwa mają rozmawiać ministrowie finansów państw strefy euro. Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodziły się, że w zamian za udzielenie pomocy Ateny wprowadzą pakiet oszczędności. W jego ramach zlikwidowane mają zostać miejsca pracy w sektorze publicznym oraz o 22% obniżona ma być pensja minimalna, która obecnie wynosi 740 euro. Eksperci podkreślają, że bez tych pieniędzy Grecję czeka w najbliższych tygodnia bankructwo – czytamy na portalu Wprost.pl.

Przypomnijmy: pierwszy pakiet pomocowy dla greckiego państwa wynegocjowano w maju 2010 roku; opiewał on na 110 miliardów euro, z których Ateny otrzymały do tej pory 73 miliardy euro. Na mocy drugiego pakietu ratunkowego uzgodnionego w październiku Grecja ma otrzymać 130 miliardów euro. Ponadto jej dług ma zostać obniżony o prawie 100 miliardów euro (z 350 miliardów euro), jeśli posiadacze greckich obligacji przystaną na poniesienie strat w wysokości 50% ich wartości.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Timothy Geithner: MFW powinien poprzeć Grecję.

Podobne

Kursy walut 2020-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4443 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,9217 -0,90%  -3,56gr
  • GBP funt 4,9563 +0,05%  +0,27gr
  • CHF frank 4,0948 -0,59%  -2,42gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm