pieniadz.pl

To dobry czas na kredyty hipoteczne - ich oprocentowanie zostało zaktualizowane

wtorek, 09-04-2013 godz. 16:04

Na początku kwietnia banki zaktualizowały oprocentowania kredytów hipotecznych, dostosowując je do obecnej stawki WIBOR. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii udało się sprowadzić średnie oprocentowanie tego rodzaju kredytów do poziomu nieprzekraczającego 5%. Dokładniej, wynosi ono zaledwie 4,89%, co jest dość sporą obniżką w porównaniu z wcześniejszym 5,3%. To świetna informacja dla osób planujących inwestycję w nieruchomość.
Obniżona stawka WIBOR przekładająca się na mniejsze oprocentowanie kredytów hipotecznych sprawiła, że wszyscy ci, którzy planują w najbliższym czasie zaciągnięcie tego typu kredytu, mogą być pewni, iż będą płacili niższe raty, niż miało to miejsce dotychczas.

Oprócz tego, zmniejszenie oprocentowania sprawiło, że kredyty hipoteczne będą dostępne dla szerszej grupy klientów. Wraz ze spadkiem ogólnego kosztu kredytu, automatycznie spadły bowiem wymagania wobec potencjalny kredytobiorców. Wzrosła zatem liczba osób, które wykazują zdolność kredytową.

Dzięki obniżkom oprocentowania kredytów hipotecznych, na przestrzeni ostatniego miesiąca możliwa do zaciągnięcia suma kredytu hipotecznego wzrosła o 33 tysiące złotych w przypadku miesięcznych dochodów na poziomie 8 tysięcy. Wciągu pół roku suma ta wzrosła o 77 tysięcy przy jednakowych dochodach.

Przy obniżającym się oprocentowaniu, praktycznie nieruszone pozostają natomiast marże nakładane przez jednostki bankowe. Co prawda, część instytucji decyduje się na ich drobne podwyżki czy obniżki, jednak już od kilku miesięcy średnia marża utrzymuje się na poziomie 1,49%.

Warto również dodać, że już jutro odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych. Po szeregu obniżek w ostatnich miesiącach, tym razem analitycy nie spodziewają się jednak dalszych cięć, ponieważ i tak dla wielu zaskoczeniem była marcowa obniżka do poziomu 3,25% dla stopy referencyjnej.

Mimo tego, że nie zakłada się dalszych obniżek stóp procentowych, to jednak eksperci podkreślają, że WIBOR M3 może nadal się obniżać. Jak widać na dotychczasowym przykładzie, niedługo po ogłoszeniu marcowej obniżki stóp, stawka WIBOR wynosiła 3,47%, a od tamtego czasu zmalała jeszcze do poziomu 3,37%. Stąd też prawdopodobieństwo, że poziom ten nadal będzie powoli, aczkolwiek systematycznie się obniżał, co na pewno będzie dobrą informacją dla kredytobiorców.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do To dobry czas na kredyty hipoteczne - ich oprocentowanie zostało zaktualizowane.

Podobne

Kursy walut 2023-03-27

+ więcej
  • EUR euro 4,6856 -0,12%  -0,55gr
  • USD dolar 4,3518 -0,51%  -2,24gr
  • GBP funt 5,3364 -0,10%  -0,53gr
  • CHF frank 4,7500 -0,26%  -1,23gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm