pieniadz.pl

To już rok z elastycznymi godzinami pracy - co zmieniły w życiu pracowników?

poniedziałek, 29-09-2014 godz. 11:11

Elastyczny czas pracy możliwy jest w Polsce już od ponad roku. Wprowadziło go ponad 1050 firm. Czy rzeczywiście spełnia on oczekiwania pracowników, jednocześnie będąc dogodnym rozwiązaniem dla ich przełożonych? Jak wiele osób decyduje się na skorzystanie z takiej opcji? Czy w jakimkolwiek stopniu przełożyło się to na poprawę jakości ich życia?
Elastyczny czas pracy to efekt nowelizacji Kodeksu pracy, którą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało w minionym roku. Wpływ pracownika na godziny jego pracy miał ułatwić funkcjonowanie wielu osobom, w tym głównie rodzicom, którzy chcą pozostać aktywni zawodowo, jednocześnie wychowując dzieci. Jak wygląda sytuacja z elastycznym czasem pracy po roku od momentu wprowadzenia tego rozwiązania?

Według danych zaprezentowanych przez Państwową Inspekcję Pracy, z możliwości wprowadzenia elastycznych godzin pracy skorzystało do tej pory 1067 przedsiębiorstw. Ponad połowa spośród nich zaliczana jest to kategorii tych dużych lub bardzo dużych. Niemniej jednak, także ci mniejsi przedsiębiorcy wykazali zainteresowanie nową opcją. Dokładniej, z tego rozwiązania skorzystało 305 średnich firm i 192 małe podmioty.

Spore znaczenie ma również miejscowość, w której działa dane przedsiębiorstwo. Ze statystyk wynika, że najchętniej elastyczny czas pracy wprowadzają właściciele firm zlokalizowanych w Katowicach, Poznaniu, Krakowie oraz Wrocławiu.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie jednostki potrafią dostosować się do zasad obowiązujących przy elastycznym czasie pracy. PIP podkreśla, że nie jest to żadnym novum, ponieważ już wcześniej pracodawcy mieli problem z przestrzeganiem reguł prawnych dotyczących ustalania czasu pracy.

Pracownicy, którzy dostali szansę decydowania o tym, kiedy dokładnie pojawią się w pracy, są zadowoleni. Już po 9 miesiącach od momentu przyjęcia nowelizacji przedstawiono dane, z których wynikało, że liczba zgłoszeń o naruszeniach zasad, które wpływały do Okręgowych Inspektoriatów Pracy była niewielka. Może to oznaczać, że nowe możliwości w pełni się sprawdzają.

Nie sprawdziły się obawy, że pracodawcy mogą nadużywać nowych możliwości. Wbrew temu, co sądzili pracownicy, nie ma problemu z wypłacaniem pieniędzy za nadgodziny, a pracownicy wcale nie mają więcej obowiązków.

Należy jednak podkreślić, że elastyczny czas pracy nie jest w stu procentach elastyczny, ponieważ pracodawca określa zakres czasu, w którym pracowników musi pojawić się w pracy. Konkrety zależą jednak od dyspozycji podwładnego. Może zatem pojawić się na swoim stanowisku później, jeśli akurat musi odwieźć dzieci do przedszkola lub dokończyć remont.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do To już rok z możliwością elastycznej pracy - co zmieniła w życiu pracowników?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm