pieniadz.pl

Trwa wojna patentowa

środa, 25-04-2012 godz. 08:08

Facebook nabędzie patenty AOL za 550 milionów dolarów. Komentatorzy zaznaczają, że to zbrojenia w ramach wojny patentowej w branży – wynika z informacji przekazanych przez "Rzeczpospolitą".
Za większość patentów AOL Microsoft musiał wyłożyć ponad miliard dolarów, pokonując w ten sposób między innymi największy na świecie serwis społecznościowy. W sumie przedsiębiorstwo Billa Gatesa zainwestowało w 925 patentów oraz aplikacji patentowych, by teraz sprzedać 650 z nich Facebookowi. Dodatkowo firma Marka Zuckerberga otrzyma 275 licencji na korzystanie z innych rozwiązań.

Brad Smith - główny radca prawny Microsoftu - przyznał, że umowa z Facebookiem pozwoli na zwrot ponad połowy kosztów poniesiony przy okazji wcześniejszej transakcji. Z kolei przedstawiciele portalu społecznościowego stwierdzili, iż jest to kolejny krok wpisujący się w budowę portfolio własności intelektualnych Facebooka.

Komentatorzy podkreślają, że w ten sposób firmy chronią swoje interesy, zabezpieczając się na wypadek ewentualnego pozwu. Jeśli uda się z powodzeniem pozwać inne przedsiębiorstwo, to wówczas można żądać wstrzymania sprzedaży jej produktów lub zabiegać o uiszczenie opłaty licencyjnej. Intel, Google i Facebook wyróżniają się w gronie firm, które od początku 2012 roku kupiły najwięcej patentów.

W wojnie patentowej tej branży najostrzej ścierają się liderzy rynku smarfonów: Apple, Samsung i Google. Tymczasem Microsoft zdecydował się na inną taktykę - zamiast blokować konkurencję, żąda od niej procentu od sprzedaży - czytamy na portalu "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Trwa wojna patentowa.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm