pieniadz.pl

UE wyda 22 mln euro na pomoc dla Ukrainy

piątek, 12-09-2014 godz. 13:01

Komisja Europejska odblokowała wczoraj dalsze środki na pomoc dla Ukrainy. Łącznie są to 22 miliony euro. Mają one zostać przeznaczone na wsparcie zarówno humanitarne, jak i rozwojowe. To druga, dużo większa od poprzedniej pula funduszy dla Ukrainy. W sierpniu UE przekazała już temu państwu 2,5 miliona euro. 5 milionów euro ma być przeznaczonych na opiekę zdrowotną, psychologiczną, a także wodę, jedzenie i schronienie dla Ukraińców. 17 milionów to pula na wsparcie rozwojowe.
Komisja Europejska przeznaczy kolejne 22 miliony euro na pomoc dla Ukrainy. Wcześniej Wspólnota Europejska przekazała Ukrainie 2,5 miliona euro w ramach pomocy humanitarnej. Podając tę informacje do wiadomości publicznej, przewodniczący KE Jose Manuel Barroso podkreślił, jak istotne jest utrzymanie rozejmu między Ukrainą a Rosją oraz udzielenie wsparcia Ukraińcom poszkodowanym w wyniku konfliktu.

5 milionów euro z tej puli to fundusze na wodę, żywność, schronienie, a także opiekę zdrowotną i psychologiczną dla obywateli, którzy ucierpieli na konflikcie ukraińsko-rosyjskim. Europejscy politycy chcą podjąć działania jak najszybciej, by zdążyć z pomocą przed zimą. Pozostałych 17 milionów to suma, która ma zostać wypłacona w ramach wsparcia rozwojowego.

Pomoc na rozwój ma być wykorzystana m.in. do skutecznego wspierania polityki regionalnej w poszczególnych częściach kraju. Oprócz tego, część tej kwoty ma zostać przekazana na wsparcie dla uchodźców. Dysponować pieniędzmi będą społeczności lokalne.

Pół roku temu szef KE zapowiedział, że Unia jest gotowa przekazać Ukrainie nawet 11 miliardów euro. Pieniądze te miałyby być wypłacane w wielu transzach. Z założenia, mają one zostać przekazane ukraińskiemu rządowi w celu budowania przez niego silnego, stabilnego państwa.

Unijni politycy są przekonani, że odpowiednie, racjonalne działania podejmowane przez rząd Arsenija Jaceniuka pozwolą Ukrainie pokonać problemy, które latami nawarstwiały się z powodu mających niekorzystny wpływ na państwo rządów Wiktora Janukowycza, a później konfliktu z Rosją. Na razie jednak wciąż jeszcze nie udało się rozwiązać sprawy prorosyjskich separatystów, którzy nie dają za wygraną i starają się doprowadzić do odłączenia od Ukrainy wschodnich części kraju.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do UE wyda 22 mln euro na pomoc dla Ukrainy.

Podobne

Kursy walut 2019-12-10

+ więcej
  • EUR euro 4,2880 +0,12%  +0,50gr
  • USD dolar 3,8711 +0,02%  +0,07gr
  • GBP funt 5,0945 +0,06%  +0,30gr
  • CHF frank 3,9251 +0,42%  +1,64gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm