pieniadz.pl

Ukraina – Rosja: Rozejmu brak, ale jest częściowe porozumienie

środa, 03-09-2014 godz. 13:01

Prezydenci Ukrainy i Rosji odbyli poważną rozmowę telefoniczną, które choć nie doprowadziła do rozejmu, to jednak pomogła wypracować porozumienie w sprawie możliwości osiągnięcia zawieszenia broni w Donbasie. O stałym rozejmie nie ma na razie w ogóle mowy. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą realne skutki tej rozmowy.
Prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił dziś do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Temat rozmowy były możliwe sposoby osiągnięcia rozejmu. Co prawda, nie udało się dojść do całkowitego zawieszenia broni, jednak ustalono, jak można osiągnąć rozejm na wschodniej Ukrainie, w Donbasie.

Informację można uznać za w pełni potwierdzoną, ponieważ prezydent Ukrainy napisał o tym na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. Poinformował, że udało się zawrzeć porozumienie w sprawie stałego zawiedzenia broni we wspomnianej części jego kraju. Nieznane są jednak żadne szczegóły dotyczące ugody.

Jednocześnie, w rosyjskich mediach pojawiła się informacja, jakoby Kreml nie doszedł do żadnego porozumienia z Poroszenko z prostej przyczyny – Rosjanie nie są stroną konfliktu na Ukrainie. Mimo to, zagraniczni politycy podkreślali, że bez względu na to, co twierdzą władze Rosji, pojedyncze oddziały rosyjskie walczą na Ukrainie i nie da się temu zaprzeczyć.

Jak przekazał do  wiadomości publicznej sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta, poza kwestią zawieszenia broni, obaj politycy mieli rozmawiać również o kryzysie humanitarnym na Ukrainie. Starali się określić, jakie kroki w celu ustabilizowania sytuacji należy podjąć w pierwszej kolejności. Okazało się, że także w tej kwestii w wielu sprawach prezydenci uzyskali porozumienie, ponieważ ich poglądy w dużej mierze były zbieżne.

Rosjanie poinformowali również, że Doniecka Republika Ludowa wyraża gotowość do zawieszenia broni i podjęcia rozmów z ukraińskimi władzami, jednak tylko pod warunkiem, że Ukraińcy również zaprzestaną walk.

Efekt rozmowy Putina z Poroszenko sprawiły, że automatycznie poprawiły się nastroje na europejskich giełdach, a najważniejsze indeksy zaczęły wyraźnie zwyżkować.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (04.09.2014 09:06)

hurra

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm