pieniadz.pl

Ustawa podpisana - będą nas obowiązywały jednakowe opłaty za ubezpieczenie dla kobiet i mężczyzn

poniedziałek, 31-12-2012 godz. 14:02

Dzisiaj, w ostatni dzień 2012r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zgodnie, z którą opłaty za ubezpieczenie będą jednakowe, bez względu na płeć osoby, która je wykupuje. W praktyce oznacza to, że wzrosną ceny ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia samochodu dla kobiet, a jednocześnie, obniżone zostaną dotychczasowe koszty ubezpieczenia zdrowotnego dla pań.
Zmiany cen ubezpieczeń dla kobiet to efekt wyrównania wszystkich stawek tak, aby identyczne obowiązywały w przypadku zarówno pań, jak i mężczyzn. Żeby mogło tak się stać, będzie trzeba podnieść ceny ubezpieczenia na życie dla kobiet, a dodatkowo, wzrosną dla nich ceny ubezpieczeń samochodowych. Natomiast mniej panie zapłacą za ubezpieczenie zdrowotne.

Dotychczas kobiety płaciły mniej za ubezpieczenie samochodowe, ponieważ zgodnie ze statystykami, rzadziej od mężczyzn doprowadzają one do wypadków. Ze względu na fakt, że panie żyją średnio dłużej, niż panowie, płaciły również niższe składki na polisy na życie. Niemniej jednak, to kobiety częściej korzystają z porad lekarskich, dlatego obowiązywały je wyższe stawki ubezpieczenia zdrowotnego.

Podpisanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy dotyczącej jednolitych cen ubezpieczeń dla kobiet i mężczyzn jest efektem wyroku europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wydanego w marcu 2011r. Według niego, niezgodne z prawem jest różnicowanie stawek z uwagi na płeć klienta.

Oprócz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, obowiązywały będą nas również wytyczne przekazane przez Komisję Europejską. Nakazują one, by podczas szacowania ryzyka zachorowań konkretnych klientów, odnosić się do płci. Jest to związane z faktem, że niektóre choroby są typowe dla danej płci i nie ma sensu wyliczanie prawdopodobieństwa zachorowania na nią w przypadku, gdy zgodnie z badaniami, nie dotyczą one określonej osoby.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nie zadowolił ubezpieczycieli, którzy uważają, że jednolite ceny wcale nie są rozsądne. Podkreślają oni, że do czynników ryzyka powinno się zaliczać płeć, ponieważ pozwala to w optymalnym stopniu zarządzać środkami wpłacanymi przez klientów. Według firm ubezpieczeniowych, nie ma to charakteru dyskryminacji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ustawa podpisana - będą nas obowiązywały jednakowe opłaty za ubezpieczenie dla kobiet i mężczyzn.

Podobne

Kursy walut 2023-12-01

+ więcej
  • EUR euro 4,3494  0,00%   0,02gr
  • USD dolar 3,9910 +0,25%  +1,00gr
  • GBP funt 5,0557 +0,41%  +2,07gr
  • CHF frank 4,5670 +0,35%  +1,60gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm