pieniadz.pl

W Polsce minimalnie spadło poparcie dla euro

piątek, 08-05-2015 godz. 16:04

Z najnowszych danych zaprezentowanych przez Eurobarometr wynika, że minimalnie spadł odsetek Polaków popierających przyjęcie europejskiej waluty. W kwietniu do strefy euro chciało wstąpić 44% pytanych obywateli naszego kraju, natomiast przeciwnych temu pomysłowi było 53% respondentów. Poprzednim razem "przeciw" było 45% Polaków, a "za" także opowiedziało się 53% ankietowanych.
Eurobarometr opublikował najnowsze dane dotyczące nastawienia europejskich nacji do przyjęcia euro. W przypadku Polaków za wstąpieniem do unii walutowej było w kwietniu 44% pytanych, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego roku grupa ta skurczyła się o 1 punkt procentowy. 53% respondentów opowiadało się jednak za pozostaniem przy złotówce. Odsetek zwolenników dotychczasowej waluty nie uległ zmianie.

Ze statystyk sporządzonych w innych krajach wynikało, że tylko w Bułgarii i w Czechach wzrósł odsetek obywateli popierających przyjęcie europejskiej waluty. Wśród Bułgarów wynosił on 55% wobec 51% w kwietniu minionego roku. Grupa przeciwników skurczyła się tam natomiast z 45% do 39%. U naszych południowych sąsiadów zwolenników euro było w tym roku o 14 p.p. więcej niż przed rokiem, lecz wciąż jest ich zdecydowanie mniej niż przeciwników. Za wprowadzeniem euro było 29% Czechów, a przeciwnicy stanowią 70% społeczeństwa.

Największym poparciem euro cieszy się w Rumunii, gdzie za dołączeniem do krajów o wspólnej walucie obstaje 68% obywateli. Przeciwnych jest 26% pytanych. Rok wcześniej było to odpowiednio 74% i 24%. Dużym poparciem euro cieszy się również na Węgrzech, gdzie „za” wstąpieniem do Eurolandu opowiada się 60% ankietowanych, a przeciwnych jest temu 35% respondentów. W tym przypadku tegoroczne wyniki też oznaczają spadek odsetka zwolenników euro, których w 2014r. było 64% wobec 30% przeciwników.

Oprócz tego, Eurobarometr sprawdził nastawienie Szwedów do wspólnej waluty. Skandynawowie byli w większości przeciwni euro. 66% uznało, że nie chce nowej waluty, a 32% poparło dołączenie do strefy euro. Jeśli chodzi o Chorwatów, to zmiany waluty chciałoby 53% obywateli, a 43% jest temu przeciwnych.

Jak zatem widać, stosunek do wspólnej waluty wykazywany przez kraje europejskie nienależące do Eurolandu jest zróżnicowany. W dużej mierze może to wynikać z różnego stopnia świadomości odnośnie konsekwencji, jakie wiążą się z przyjęciem euro, ale też z faktu, że niektórzy obywatele wierzą, iż wstąpienie do strefy euro mogłoby realnie poprawić poziom ich życia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W Polsce minimalnie spadło poparcie dla euro.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm