pieniadz.pl

W Polsce upada wiele firm, ale eksperci twierdzą, że nie ma powodów do zmartwień

poniedziałek, 02-09-2013 godz. 16:04

W sierpniu w naszym kraju upadło 66 firm, co było wynikiem szczególnie wysokim w porównaniu do poprzednich lat. Mimo tego, eksperci zapewniają, że ogłaszane bankructwa nie są powodem do zmartwień. Zwracają przy tym uwagę na fakt, iż problemy większości tych przedsiębiorstw rozpoczęły się już przed rokiem i nie miały związku z obecną sytuacją polskiej gospodarki.
Statystyki dotyczące liczby upadłości ogłoszonych wśród polskich firm w sierpniu b.r. zostały opublikowane przez firmę Euler Hermes Collections. Zgodnie z danymi pozyskanymi z Monitora Sądowego i Gospodarczego, w poprzednim miesiącu zlikwidowanych zostało w naszym kraju 66 przedsiębiorstw. To liczba większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co więcej, od początku bieżącego roku upadłość ogłosiło łącznie 647 firm, czyli o 24 (4%) więcej niż w tym samym okresie roku 2012. W związku z tymi likwidacjami, pracę straciło ok. 2300 osób, które były zatrudnione w tych jednostkach gospodarczych. Łączna wartość obrotów wszystkich tych przedsiębiorstw była wyższa niż 1 miliard złotych.

Niemniej jednak, analitycy uspokajają i twierdzą, że taki wynik wcale nie świadczy o trudnej sytuacji gospodarczej. Zwracają uwagę na fakt, że tak duża liczba zlikwidowanych przedsiębiorstw ma związek z faktem, iż ich problemy rozpoczęły się już w poprzednim roku, a nawet wcześniej.

Dokładniejsze dane pokazują, że aż 85% jednostek, które upadły w sierpniu to te, których kłopoty finansowe wynikające z zadłużenia albo braku środków na bieżące funkcjonowanie rozpoczęły się już przed rokiem, a niejednokrotnie nawet w okresie sięgającym 3 lat wstecz. Natomiast jedynie 15% firm, które ogłosiły niewypłacalność miała problemy od niedawna.

Jeśli chodzi o rodzaje firm, które okazały się być niewypłacalnymi i musiały zakończyć swoją działalność, to największe problemy miały te z branży budowlanej. Na dziesięć przedsiębiorstw, które charakteryzowały się najwyższymi obrotami, aż 6 działało właśnie w budownictwie. Według specjalistów, ta sytuacja wynika z kłopotów, które w tej branży pojawiły się jeszcze przed Euro 2012.

Nie ma jednak powodów, żeby przejmować się obecną sytuacją przedsiębiorstw, ponieważ tak, jak pokazują ostatnie wyniki gospodarcze, w Polsce jest naprawdę coraz lepiej i istnieje spore prawdopodobieństwo, że wkrótce polscy przedsiębiorcy będą już mogli zapomnieć o kryzysie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W Polsce upada wiele firm, ale eksperci twierdzą, że nie ma powodów do zmartwień.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm