pieniadz.pl

W sierpniu bezrobocie znów spadło! Jest najniższe od 3 lat!

poniedziałek, 08-09-2014 godz. 11:11

Chociaż analitycy zakładali, że lipcowy spadek stopy bezrobocia do poziomu 11,9% będzie ostatnią taką zniżką w tym roku, to jednak najnowsze dane opublikowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej są rewelacyjnej. Według nich, także w sierpniu zmniejszał się odsetek Polaków nie mających pracy. Bezrobocie wynosiło 11,7% i było najniższe od 3 lat!
Wstępne dane opublikowane przez resort pracy i polityki społecznej wskazują, że sierpniowe bezrobocie wyniosło w Polsce 11,7%. Oznacza to, że dane z rynku pracy są zdecydowanie lepsze od przewidywań analityków. Spodziewano się, że bezrobocie utrzyma się na tym samym poziomie, na którym znalazło się przed miesiącem, ewentualnie minimalnie wzrośnie. Zwykle pod koniec wakacji bezrobocie już powoli rośnie.

W sierpniu bezrobocie spadło już 7. miesiąc z kolei. Liczba osób nie mających zatrudnienia zmniejszyła się o 24 tysiące. Imponujący był również spadek liczby Polaków, którzy zarejestrowali się w urzędach pracy. W sierpniu było ich aż o 405 tysięcy mniej niż przed miesiącem. Pod koniec sierpnia w pośredniakach zarejestrowanych było 1 milion 855 tysięcy Polaków.

Chociaż wielu analityków nie liczyło już na dalsze spadki bezrobocia w ubiegłym miesiącu, to jednak po świetnym odczycie, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz odważnie przyznał, że liczy się na dobry wynik we wrześniu. Niektórzy zakładają, że może to być nawet niewielki, kolejny spadek, tym razem na poziomie 0,1%. Minister podkreślił też, że pod koniec roku bezrobocie niemal na pewno znajdzie się poniżej poziomu 13,0%. Optymiści liczą nawet, że będzie to mniej niż 12,5%.

Bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach. Najwięcej, bo o 0,3% skurczyło się ono w woj. lubuskim. Najwięcej osób z list bezrobotnych wykreślono natomiast na Śląsku (ok. 3,1 tys. osób). W woj. łódzkim było ich o 2,6 tys. mniej, a w Małopolsce o 2,4 tys. mniej. Najniższy odsetek Polaków bez pracy wciąż notuje się w Wielkopolsce, gdzie bezrobocie ostatnio sięgnęło poziomu 8,1%.

W urzędach pracy w ubiegłym miesiącu pojawiły się 93 tysiące nowych ofert pracy, czyli prawie o 20% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W sierpniu bezrobocie znów spadło! Jest najniższe od 3 lat!.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm