pieniadz.pl

W życie weszły nowe zasady ochrony cudzoziemców w Polsce

sobota, 30-08-2014 godz. 18:06

Dzisiaj w życie weszły nowe zasady dotyczące ochrony cudzoziemców mieszkających w Polsce i będących beneficjentami ochrony międzynarodowej. Poprzez nowelizację dotychczasowej ustawy, rząd dostosował polskie prawo do dyrektywy wydanej dla wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Odnoszą się one m.in. do opieki socjalnej oraz do opieki zdrowotnej.
Polska dostosowała swoje prawo do kolejnej dyrektywy wydanej dla wszystkich krajów członkowskich przez Unię Europejską. Dokument jest częścią całego „pakietu azylowego”, który ma pomagać w rozwiązywaniu kwestii dotyczących cudzoziemców, którzy obejmowani są specjalną ochroną międzynarodową.

Nowelizacja wdrażająca unijną dyrektywę do polskiego prawa została opracowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Chociaż UE przyjęła ją pod koniec 2011r., to jednak Polska czekała dość długo na jej wprowadzenie, przy czym i tak wdrożyła ją w najmniejszym możliwym zakresie.

Zmiany, które obowiązują od soboty 30 sierpnia 2014r. dotyczą traktowania cudzoziemców, którym przyznana została wspomniana ochrona międzynarodowa. Są to zarówno uchodźcy, jak i ci, którzy nie posiadają statusu uchodźcy, ale z uwagi na realne zagrożenie, nie mogą wrócić do swojej ojczyzny.

Zapisy znajdujące się w nowelizacji odnoszą się zarówno do osób będących obywatelami innych państw, jak również do bezpaństwowców. Są związane z różnymi aspektami życia, przy czym pomagają w regulowaniu kwestii dotyczących m.in. opieki socjalnej oraz zdrowotnej, a także prawa do łączenia rodzin.

Nowelizacja jasno określa warunki, jakie cudzoziemiec musi spełni, by otrzymać w Polsce status uchodźcy. Dodatkowo, wprowadza prawny nakaz poszukiwania krewnych nieletnich uchodźców. Urząd ds. Cudzoziemców będzie miał teraz obowiązek poinformowania małoletniego o możliwości znalezienia jego rodziny, a także obowiązek realnego udzielenia wsparcia w kontakcie z organizacjami, które podejmą się odnalezienia bliskich takiej osoby.

Co więcej, cale rodziny będą mogły uzyskać prawo pobytu, jeśli są bliskimi osób objętych ochroną międzynarodową nawet, jeśli część przekroczyła polską granice w sposób nielegalny. Osoby, które otrzymają prawo pobytu, będą mogły starać się o świadczenia socjalne. Jeśli nie przekroczą limitu dochodów na jednego członka rodziny (315zł), będą mogły też bezpłatnie korzystać z publicznej opieki medycznej.

Ostatnia kwestią znajdującą się w nowelizacji jest zapis umożliwiający potwierdzenie wykształcenia wyższego posiadanego przez uchodźców i cudzoziemców objętych ochroną uzupełniającą. Jeśli nie mają ze sobą dyplomu, mogą uzyskać jego oficjalne potwierdzenie, które ułatwi im np. znalezienie pracy na terenie UE.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W życie weszły nowe zasady ochrony cudzoziemców w Polsce.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm