pieniadz.pl

WWK w lipcu nie zmienił się w porównaniu do czerwca 2014r.

czwartek, 28-08-2014 godz. 13:01

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych poinformowało wczoraj, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lipcu nie zmienił swojej wartości w porównaniu do wyniku z czerwca 2014r. Oznacza to, że już od 3 miesięcy nie widać większych zmian. W związku z tym, należy przypuszczać, że tempo wzrostu gospodarczego wyhamowało. W lipcu na 8 elementów tylko 3 wskazywały na wzrost WWK, a aż 5 na jego spadek.
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowało dzisiaj najświeższy odczyt Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury. Okazało się, że w lipcu utrzymał się on na takim samym poziomie, na jakim znajdował się we wcześniejszym miesiącu. Oznacza to, że od 3 miesięcy sytuacja wygląda praktycznie jednakowo. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że tempo wzrostu gospodarczego zaczęło spowalniać.

Jeżeli chodzi o poszczególne elementy skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ na WWK, to na 8 możliwych, tylko 3 dziaÅ‚aÅ‚y na korzyść wskaźnika. 5 spoÅ›ród nich wpÅ‚ywaÅ‚o na zmniejszenie indeksu. Już czwarty miesiÄ…c z kolei widoczne byÅ‚o ograniczenie napÅ‚ywu nowych zamówieÅ„, przy czym od 3 miesiÄ™cy wiÄ™cej jest przedsiÄ™biorców obserwujÄ…cych spadek zamówieÅ„ niż tych, u których liczba zamówieÅ„ wzrasta. Dotyczy to zarówno zamówieÅ„ napÅ‚ywajÄ…cych z kraju, jak i  zagranicy.

Na drastyczny spadek zamówień najbardziej narzekają przedsiębiorstwa działające w branży farmaceutycznej, jak również te zajmujące się produkcja mebli. W najlepszej sytuacji znajdują się natomiast firmy wytwarzające sprzęt transportowy. W ich przypadku tendencje są w pełni korzystne.

Ponadto, w polskich przedsiębiorstwach odnotowano wzrost zapasów magazynowych. To drugi miesiąc, w którym widać ich wzrost, a eksperci spodziewają się, że w następnych miesiącach będzie ich jeszcze więcej. Zyski przedsiębiorstw także pozostawiają wiele do życzenia, a utrzymująca się deflacja cen producenckich uniemożliwia zwiększenie dochodów. Oprócz tego, w przedsiębiorstwach przemysłowych zaobserwowano spadek wydajności pracy. Słabsze od poprzednich były też nastroje na polskiej giełdzie.

Natomiast pozytywnie na WWK wpłynęła podaż pieniądza M3, która wzrosła drugi raz z rzędu. Nieznacznie, ale jednak wzrosło zadłużenie polskich gospodarstw domowych, co oznacza, że powoli rośnie odwaga na ich zaciąganie. Nadal dobre pozostają perspektywy rozwoje naszej gospodarki.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do WWK w lipcu nie zmienił się w porównaniu do czerwca 2014r..

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm