pieniadz.pl

Wiek emerytalny w krajach unijnych - porównanie

poniedziałek, 21-08-2017 godz. 16:04

Powrót do dawnego wieku emerytalnego w Polsce jest mocno krytykowany przez KE, która dopatruje się w nim dyskryminacji płciowej z powodu różnych progów dla kobiet i mężczyzn. "Dziennik Gazeta Prawna" postanowił sprawdzić, jak wygląda sytuacja w innych unijnych krajach, dlatego porównał warunki przejścia na emeryturę we wszystkich państwach członkowskich. Jak bardzo różnią się one od tych polskich?
Komisja Europejska ma duże zastrzeżenia do kształtu polskich zmian w systemie emerytalnym. Chodzi o powrót do dawnych progów wiekowych, które różnią się w zależności od płci, co w świetle prawa unijnego stanowi dyskryminację płciową. "Dziennik Gazeta Prawna" postanowił sprawdzić, jak zatem wygląda sytuacja wieku emerytalnego w pozostałych krajach członkowskich.

Najwyższy wiek emerytalny obowiązuje w Grecji, gdzie jest to 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Nie ma przy tym wymagane stażu pracy, a na wcześniejszą emeryturę można przejść dopiero w wieku 62 lat, o ile przepracowało się łącznie 40 lat.

Wiek emerytalny na poziomie 66 lat dla obywateli obu płci obowiązuje natomiast w kilku państwach. Są to: Irlandia, w której nie ma opcji wcześniejszej emerytury, a także Portugalia i Włochy, choć w Italii kobiety mogą przejść na emeryturę rok wcześniej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wiek emerytalny w krajach unijnych - porównanie.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm