pieniadz.pl

Wielkanoc 2017 - Polacy wydali na święta więcej niż rok temu

niedziela, 16-04-2017 godz. 20:08

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy kosztowały Polaków aż o 4% więcej niż poprzednie. Wróciła inflacja i widoczne są zwyżki cen produktów spożywczych, których przed każdymi świętami kupujemy najwięcej. Warto jednak zaznaczyć, że w sondażach przedświątecznych, respondenci deklarowali wydatki na poziomie takim samym jak w roku 2016, czyli ok. 400zł.
Święta Wielkanocne są krótsze od Bożego Narodzenia, a choć stanowią najważniejsze święto w Kościele Katolickim, to jednak zgodnie z tradycją, obchodzimy je nieco skromniej od tych grudniowych. Nic więc dziwnego, że każdego roku na ich organizację wydajemy też zdecydowanie mniej pieniędzy. Wielkanoc kosztuje nas średnio o połowę mniej niż Boże Narodzenie.

Dane o sumach, jakie Polacy zamierzają wydać na przygotowanie Wielkiej Nocy zgromadzono na zlecenie firmy Provident Polska. Wynika z nich, że o ile na Boże Narodzenie przeznaczaliśmy średnio ok. 720zł, to na Wielkanoc przeciętne polskie gospodarstwo domowe wyda ok. 400zł. Deklarowana kwota była taka sama jak rok temu.

Jednocześnie warto dodać, że w ocenie ekspertów Wielkanoc będzie w tym roku aż o 4% droższa niż rok wcześniej. Winna jest temu inflacja, która w dużej mierze dotyka produktów spożywczych, a to właśnie one stanowią podstawę przedświątecznych zakupów.

Utrzymanie wielkanocnych wydatków na jednakowym poziomie, co rok temu, zapowiedziało 59% respondentów. Niemniej, 16% pytanych przyznało, że wyda nieco więcej niż w 2016r. Oczywiście, konkretne sumy przeznaczane na święta mają ścisły związek z dochodami poszczególnych osób i rodzin. W grupie dysponującej środkami przekraczającymi 2,5 tys. netto deklarowane wydatki na Wielkanoc to średnio 509zł, podczas gdy wśród gospodarstw o dochodach niższych niż 1,0 tys. zł netto miało to być 349zł.

Jeśli chodzi o liczebność rodzin, to najdroższe święta planowały rodziny składające się z 4 osób. Przeciętnie miało to być 511zł. Co ciekawe, w rodzinach liczących sobie więcej członków, koszt Wielkanocy spadał, ponieważ codzienne wydatki nakazują oszczędność. Średnia deklarowana cena organizacji świąt wynosiła w tej grupie 464zł.

Badanie wykazało też, że aż 40% gospodarstw zauważa poprawę swojej sytuacji w porównaniu z poprzednim rokiem. Trudno nie zakładać, że ma to związek z programem 500+. Tym bardziej że o poprawie mówią głównie rodziny o większej liczbie członków.

Problemem Polaków pozostaje jednak brak czasu na precyzyjne dopracowanie Wielkiej Nocy. Warto bowiem zaznaczyć, że choć absolutna większość naszego narodu to zadeklarowani katolicy, to jednak nie mamy żadnych dni wolnych od pracy, które pozwoliłyby spokojnie przygotować się do tego wyjątkowego czasu. W 25 europejskich krajach Wielki Piątek to dzień wolny od pracy, ale rodzimi pracodawcy nie chcą zgodzić się na dodatkowe święto pracowników. Kompromis byłby możliwy, gdyby zrezygnowano z długiego weekendu majowego albo z wolnego dnia 15 sierpnia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wielkanoc 2017 - Polacy wydali na święta więcej niż rok temu.

Podobne

Kursy walut 2023-09-25

+ więcej
  • EUR euro 4,5892 -0,38%  -1,77gr
  • USD dolar 4,3188 -0,19%  -0,81gr
  • GBP funt 5,2783 -0,45%  -2,37gr
  • CHF frank 4,7470 -0,59%  -2,82gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm