pieniadz.pl

Wreszcie rosnÄ… ceny producenckie

sobota, 12-11-2016 godz. 20:08

Tagi: CenyInflacja
Chociaż wciąż jeszcze widoczna jest deflacja konsumencka, to okazuje się, że ceny producenckie zaczęły rosnąć po raz pierwszy od 4 lat. Należy podkreślić, że to właśnie deflacja wśród producentów pociągnęła za sobą spadek cen konsumenckich. Można zatem liczyć, że powrót do inflacji pociągnie za sobą wzrost cen zarówno w gronie producentów, jak i konsumentów.
Wreszcie pojawiły się dobre informacje na temat inflacji w naszym kraju. Chociaż dla statystycznego Polaka niekoniecznie jest to powodem do zadowolenia, to jednak okazuje się, że zaczynają rosnąć ceny producenckie. Należy zatem spodziewać się także wzrostu kosztów produktów dostępnych w sprzedaży detalicznej. Deflacja była widoczna przez ostatnie 4 lata.

W latach 2013-2016 spadek cen widoczny był we wszystkich kategoriach produktów. Wraz z cenami producentów, kurczyły się też ceny towarów i usług konsumpcyjnych, mimo ze zmiana cen producenckich nie zawsze musi mieć wpływ na koszt produktów pojawiających się na rynku. W tym przypadku ceny konsumenckie obniżały się średnio z półrocznym opóźnieniem.

Taka sytuacja była związana z faktem, ze początkowo przedsiębiorcy czekali na możliwość odbicia i dalszego wzrostu cen. Jako że jednak deflacja była widoczna przez następne miesiące, w końcu zaczęto ścinać też ceny produktów i usług udostępnianych konsumentom. Należy jednak podkreślić, że działa to w dwie strony i inflacja producencka nie oznacza jeszcze natychmiastowego wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych.

Jak zaznaczają eksperci, choć rośnie koszt surowców i materiałów, które nabywają producenci, to jednak przedsiębiorcy starają się utrzymywać dotychczasowe, niższe ceny, ponieważ pozwala im to zachować popyt na stałym poziomie. Daje im to przewagę nad konkurencją i pomaga budować dobry wizerunek firmy, która pozostają mimo zachowania jakości oferowanych dóbr, jest tą tańszą na rynku.

Należy przypomnieć, że deflacja w ostatnich latach widoczna była niemal na całym świecie. Wszystko zaczęło się od recesji w jednych i niskiego wzrostu gospodarczego w innych krajach. Ograniczano inwestycje, malał popyt, a w efekcie spadać zaczęły też ceny. Ostatecznie na mocną deflację zadziałał spadek cen ropy naftowej.

Mimo długotrwałej deflacji, w Polsce miała ona charakter łagodniejszy niż w wielu innych krajach Europy. Fatalna była sytuacja w Grecji, gdzie spadek cen producenckich przekroczył 11%. W naszym kraju największa deflacja miała miejsce na początku ubiegłego roku i wynosiła niemal 5%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wreszcie rosnÄ… ceny producenckie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm