pieniadz.pl

Wstępny plan zagospodarowania środków unijnych na lata 2014-2020

sobota, 20-10-2012 godz. 12:12

Zgodnie ze słowami przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, fundusze unijne, które Polska ma otrzymać na lata 2014-2020 zostaną wykorzystane na 8 odrębnych programów operacyjnych o zasięgu krajowym oraz na 16 programów regionalnych. Najwięcej uwagi zostanie poświęcone rozwojowi uczelni wyższych i badań naukowych oraz ich wpływowi na rodzimą gospodarkę. Nie zabraknie też środków na ochronę środowiska i transport.
Według informacji, jakie przekazała minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, znaczna część środków finansowych pozyskanych z budżetu Unii Europejskiej zostanie przeznaczona na badania naukowe oraz wprowadzanie innowacyjnych technologii w różnych dziedzinach życia.

Żeby jednak efekty tych badań były widoczne w rzeczywistości, niezbędne będzie podjęcie odpowiedniej współpracy pomiędzy firmami a szkołami wyższymi. Dzięki temu, prowadzone będą badania, których rezultaty naprawdę są komuś potrzebne. Dodatkowo, pomoże to kształcić młodych ludzi dokładnie w takich kierunkach, na jakie jest obecnie największy popyt na rynku pracy.

Część pieniędzy unijnych przeznaczonych zostanie na ochronę środowiska i rozpowszechnianie rozwiązań ekologicznych. Duży nacisk ma być kładziony na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, ale też na przystosowanie się do zmian klimatycznych, jakie są coraz wyraźniej zauważalne w naszym kraju.

Ponadto, środki pochodzące z UE mają wspomóc polski transport publiczny, a głównie kolej oraz transport wewnętrzny w największych polskich miastach. Szczególnie istotne będzie ukończenie tych inwestycji, które już rozpoczęto, czyli dobudowanie niektórych fragmentów dróg szybkiego ruchu oraz autostrad.

Kontynuowana będzie także cyfryzacja. Poza przejściem z telewizyjnego sygnału analogowego na cyfrowy, planowany jest również rozwój e-gospodarki, e-usług i całej sieci internetowej. Część spośród przedsięwzięć podejmowanych w tym celu, ma być prowadzonych w ramach programu Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe środki unijne zostaną zainwestowane w ochronę zdrowia i rozwój kulturalny.

Należy przy tym zaznaczyć, że na 16 planowanych programów regionalnych przeznaczona zostanie kwota większa, niż ta w ubiegłym roku. Szacuje się, że do poszczególnych województw trafi 39% funduszy z całej puli. Będzie to 55% środków uzyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 75% tych z EFS.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wstępny plan zagospodarowania środków unijnych na lata 2014-2020.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm