pieniadz.pl

Wynajem mieszkań w Polsce dużo tańszy niż w Europie

sobota, 27-05-2017 godz. 20:08

Choć nie ma oficjalnego porównania stawek za wynajem mieszkań we wszystkich europejskich krajach, to jednak na podstawie danych zgromadzonych przez GUS oraz międzynarodową firmę RE/MAX można wywnioskować, że stawki obowiązujące w naszym kraju są niezwykle niskie w stosunku do tych obserwowanych w innych krajach kontynentu.
Mimo braku oficjalnego rankingu średnich cen wynajmu mieszkań w poszczególnych krajach europejskich w ostatnim roku, eksperci badający rynek nieruchomości pokusili się o analizę zarówno danych zagranicznych zgromadzonych przez firmę pośredniczącą w handlu nieruchomościami RE/MAX, jak i danych polskiego Głównego Urzędu Statystycznego.

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, że w wielu teoretycznie drogich krajach, wynajem mieszkań jest stosunkowo tani. Wynika to z prężnego działania całego tego rynku. Taka sytuacja widoczna jest m.in. w Niemczech i w Austrii, gdzie średnia cena wynajmu 1m2 to przeciętnie 10 euro i 9,5 euro przy średnich zarobkach przekraczających 20 tysięcy euro rocznie.

W Polsce ceny wynajmu mieszkań są mocno zróżnicowane, w zależności od województwa i od wielkości miasta, o jakim mówimy. Najtańsze zaczynają się już poniżej tysiąca za mieszkanie o powierzchni ok. 40m2. W większych miastach dwupokojowe mieszkania o podobnym metrażu mogą już jednak kosztować ok. 1500zł i więcej. Jako że nie ma oficjalnych danych na ten temat, można przyjąć, że 1m2 kosztuje ok. 8,5 euro.

Choć jest to stawka zbliżona do tej w Niemczech i w Austrii, to jednak nie chodzi o same ceny, a o ich stosunek do średnich zarobków. Przy minimalnej krajowej wynoszącej obecnie 2000zł brutto, czyli nieco ponad 1450zł netto, ceny wynajmu mieszkań są w Polsce wciąż wysokie. W wielu innych europejskich krajach za minimalną pensję można wynająć mieszkanie i mieć jeszcze środki na życie, co w Polsce w większości przypadków jest wręcz niemożliwe.

Eksperci podkreślają jednak, że zagranicą wynajem mieszkań jest dużo popularniejszy, a duża konkurencja rynkowa sprawia, że właściciele mieszkań bardziej dostosowują ceny do możliwości zainteresowanych lokatorów. O ile w Polsce wynajem zdaje się być domeną studentów i młodych ludzi, o tyle zagranicą często decydują się na niego rodziny i ludzie w średnim wieku. Dopiero w tym okresie, chcąc się ostatecznie stabilizować, myślą o nabyciu mieszkania lub domu.

Dodając do tego zdecydowanie wyższe zarobki w krajach Europy Zachodniej, nie powinno dziwić, że nawet przy stawkach w wysokości 21 euro (Francja) czy 22 euro (Holandia) za 1m2, rynek najmu kwitnie, a oferty są tak zróżnicowane, że praktycznie każdy chętny znajdzie mieszkanie dostosowane do jego możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wynajem mieszkań w Polsce dużo tańszy niż w Europie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3326 +0,29%  +1,27gr
  • USD dolar 4,0050 +0,62%  +2,46gr
  • GBP funt 5,0691 +0,47%  +2,37gr
  • CHF frank 4,5427 +0,11%  +0,48gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm