pieniadz.pl

Wyraźny spadek wartości złotego – co się dzieje?

piątek, 08-08-2014 godz. 12:12

Polska złotówka zaczęła mocno tracić na wartości na światowym rynku walutowym. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku brytyjskiego funta, który jest obecnie najsilniejszy od 2 lat. To już drugi tydzień spadków, co sprawia, że polska waluta znajduje się na poziomie najniższym od wielu tygodni. Złotówka tanieje też w stosunku do euro, dolara oraz franka szwajcarskiego.
Dzisiaj od rana na rynku walutowym dostrzec można całkiem wyraźny spadek wartości polskiego złotego w porównaniu zarówno do euro, jak i do dolara oraz do funta szwajcarskiego. Taka sytuacja zauważalna jest już od dwóch tygodni. Podczas, gdy np. dolar amerykański znajduje się na poziomie najwyższym od września 2013r., to złotówka tanieje nawet po niewielkich, chwilowych wzrostach.

Dziś z rano euro kosztowało 4,2186 złotego. To wzrost o 4 grosze w porównaniu do poprzedniego tygodnia i o 8 groszy w stosunku do okresu sprzed 2 tygodni. Dolar w połowie tego tygodnia kosztował 3,16 złotych, choć już dzisiaj było to 3,1520 złotych. Nie zmienia to faktu, że na przestrzeni ostatniego miesiąca amerykańska waluta podrożała o 11 groszy.

Poza euro i dolarem, również frank szwajcarski wzmocnił się w stosunku do polskiej złotówki. Zagraniczna waluta kosztowała dziś 3,4767 złotych, co oznacza, że jest najdroższa od marca tego roku, a w ciągu ostatnich 2 miesięcy jej cena wzrosła o 12 groszy. Ponadto, wobec złotówki umocnił się brytyjski funt szterling, który jest najdroższy od września 2012r. Aktualnie jego cena przekracza 5,30 złotych.

Co się dzieje ze złotówką? Rynkowi eksperci doszukują się wytłumaczenia w korekcie cen akcji, które spadają od początku minionego miesiąca. Nie pomaga również sytuacja w Niemczech, gdzie po paru miesiącach dobrych informacji, gospodarka znów zaczęła zawodzić, a dane na temat jej poszczególnych sektorów były gorsze od przewidywań.

Nie najlepiej wypadły też Włochy, w których widać powrót do recesji. Także problemy portugalskiego Banco Espirito Santo nie pomagają. Niestety, na razie niewiele wskazuje na poprawę sytuacji złotówki, aczkolwiek eksperci liczą na to, że do końca wakacji kondycja polskiej waluty ustabilizuje się.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wyraźny spadek wartości złotego – co się dzieje?.

Podobne

Kursy walut 2023-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,3492 +0,38%  +1,65gr
  • USD dolar 3,9810 +0,84%  +3,32gr
  • GBP funt 5,0350 +0,57%  +2,84gr
  • CHF frank 4,5510 +1,06%  +4,79gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm