pieniadz.pl

Wyższe składki na ubezpieczenie - firmy zapłacą ZUS-owi więcej za pracowników

czwartek, 24-01-2013 godz. 13:01

W ostatnim kwartale poprzedniego, 2012r. wartość przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju wzrosła. Co więcej, była to zwyżka przekraczająca prognozy zawarte w ustawie budżetowej. To natomiast powoduje, że wzrostowi muszą ulec także składki ubezpieczeniowe, w tym społeczne oraz zdrowotne. Oznacza to, że każda firma będzie musiała więcej płacić za swoich pracowników.
Ze względu na spory wzrost przeciętnego wynagrodzenia krajowego, zwiększeniu uległy również stawki ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego, jakie są płacone przez firmy za zatrudnianych pracowników. Dokładniejsze wyliczenia pokazują, że przedsiębiorstwa będą musiały teraz płacić o ok. 550zł rocznie więcej za każdego zatrudnianego pracownika.

Jak podawał niedawno Główny Urząd Statystyczny, w ostatnim kwartale poprzedniego roku średnie wynagrodzenie w polskich firmach wynosiło 3877,50zł. W związku z tym, podstawa wymiaru składki wzrosła do 2908,13zł. W ten sposób można wyliczyć, że składka ubezpieczenia zdrowotnego płaconego przez przedsiębiorców wyniesie 261,73zł.

Nieco inaczej jest w przypadku składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona zależna od przewidywań względem przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Według ustawy, wynosi ono 3713zł, natomiast postawą wymiaru składki jest 60% tej wartości, czyli 2227,80zł. Jako, że aktualny rezultat przewyższa te prognozy, podwyższeniu powinny ulec także składki. Obecnie składka na ubezpieczenie społeczne ma wynosić więc 765,25zł w przypadku firmy jednoosobowej. To wzrost o 4,6%.

W związku z mocnym wzrostem prognozowanych stawek przeciętnego wynagrodzenia brutto, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wzrastają w tym roku łącznie o ok. 550zł. O tyle więcej otrzyma od pracodawców Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, których dotyczą zasady preferencyjne, to oni również muszą liczyć się ze wzrostem składek. Niemniej jednak, zwyżka będzie mniejsza i wyniesie 4,2%. W tym przypadku podniesienie stawki składek nie jest jednak zależne od wzrostu średniej płacy krajowej czy przewidywań rządowych wobec jej wysokości.

Dla przedsiębiorców działających na zasadach preferencyjnych, suma składek ubezpieczeniowych społecznych i zdrowotnych naliczana jest na podstawie minimalnej płacy krajowej. Jako, że od 1 styczna bieżącego roku wynosi ona już 1600 a nie 1500zł, to musiały wzrosnąć również wspomniane składki.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wyższe składki na ubezpieczenie - firmy zapłacą ZUS-owi więcej za pracowników.

Podobne

Kursy walut 2020-08-14

+ więcej
  • EUR euro 4,3988 -0,05%  -0,23gr
  • USD dolar 3,7227 +0,14%  +0,51gr
  • GBP funt 4,8692 +0,08%  +0,40gr
  • CHF frank 4,0906 +0,05%  +0,19gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm