pieniadz.pl

ZPP: 32% polskich firm chce podnieść płace, a 29% zatrudnić nowych pracowników

środa, 28-06-2017 godz. 16:04

ZPP opublikował najnowsze wyniki swojego "Busometru", w którym pojawiają się informacje na temat planów polskich pracodawców na najbliższych 6 miesięcy. Wynika z nich, że 32% firm ma zamiar podnieść wynagrodzenia swoich podwładnych. 29% przedsiębiorstw chce natomiast zwiększyć zatrudnienie. Wyraźnie poprawiają się ogólne nastroje w sektorze.
Związek Pracodawców Polskich opublikował „Busometr”, czyli indeks prezentujący nastroje polskich przedsiębiorców. Niezbędne do jego opracowania dane zostały zgromadzone przez Dom Badawczy Maison. Badanie przeprowadzono w lutym i marcu br. poprzez bezpośrednie zapytania kierowane do wyselekcjonowanej grupy firm zatrudniających nie więcej niż 250 osób.

Na podstawie badań przeprowadzonych w firmach dużych, małych i mikro-, funkcjonujących w odmiennych sektorach stwierdzono, że 32% przedsiębiorstw jest gotowych na podniesienie pensji swoim pracownikom, a 29% planuje przyjęcie nowych osób na przestrzeni najbliższych 6 miesięcy.

Dodatkowo aż 47% ankietowanych przedsiębiorców zadeklarowało gotowość do podjęcia inwestycji . Takie plany sprawiły, że indeks inwestycyjny dla firm dużych i średnich podniósł się do 53,3 pkt, do 47,6 pkt w małych podmiotach i tylko do 34,8 pkt w mikroprzedsiębiorstwach. Co ciekawe, najchętniejsi do inwestowania są przedsiębiorcy ze wschodu Polski, gdzie wskaźnik wyniósł 59,9 pkt. W innych regionach wynosi on mniej niż 50 pkt.

Sam „Busometr” zanotował zwyżkę aż o 10 pkt, do poziomu 48,1 pkt. Jak komentują członkowie ZPP, taki wynik oznacza, że polscy przedsiębiorcy z nadzieją patrzą w przyszłość, wierząc, że dobre nastroje utrzymają się jeszcze przez dłuższy czas. Na chwilę obecną, chwalą sobie zarówno koniunkturę gospodarczą, jak i sytuację na rynku pracy oraz poziom inwestycji.

Jeśli chodzi o składowe indeksu, to widać wzrost we wszystkich kategoriach. O niemal 15 pkt wzrósł wskaźnik oceniający koniunkturę, a o kilka punktów wzrosły te związane z poziomem inwestycji oraz z atrakcyjnością rynku pracy. W tym drugim przypadku wciąż uciążliwy może być fakt, że wiele firm ma problem ze znalezieniem specjalistów z konkretnych dziedzin. Niemniej, wciąż to rynek pracy jest komponentem indeksu ocenianym najlepiej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do ZPP: 32% polskich firm chce podnieść płace, a 29% zatrudnić nowych pracowników.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm