pieniadz.pl

Zadowalające dane o polskim i europejskim przemyśle

wtorek, 21-02-2017 godz. 16:04

Markit opublikował nowe odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek. Choć są to dopiero wstępne dane, to już dały sporo powodów do zadowolenia. Sektor wytwórczy wyraźnie przyspiesza, a liderem w Europie nadal są Niemcy. Gorzej od prognoz wypadła Francja. Ponadto istotne dane o polskim przemyśle opublikował GUS.
IHS Markit podał dziś wstępne odczyty indeksów PMI dla najważniejszych krajów Europy. Główną informacją jest dalsze przyspieszenie przemysłu w UE. Dobre dane dotyczyły sektora wytwórczego Niemiec, jednak gorzej od przewidywań wypadł francuski przemysł. PMI dla przemysłu naszych zachodnich sąsiadów wyniosło 57,0 pkt wobec 56,4 pkt poprzednio. Warto dodać, że to odczyt najlepszy od maja 2011r.!

Nieco gorzej było w niemieckim sektorze usługowym, choć i tu odnotowano \zwyżkę PMI. Znalazło się ono na poziomie 54,4 pkt wobec 53,4 pkt przed miesiącem. Rezultat był najlepszym od 3 miesięcy. Podano też, że łączony PMI Composite wyniósł w Niemczech 56,1 pkt, czyli był najwyższy od niemal 3 lat.

Co ciekawe, analogiczny wskaźnik – PMI Composite dl Francji przebił wynik Niemców, wynosząc 56,2 pkt. To jego najwyższy poziom od maja 2011r. Taka sytuacja była widoczna po raz pierwszy od sierpnia 2012r. Niemniej, choć nieźle zaprezentował się francuski PMI dla usług, to gorzej nad Sekwaną wypadł przemysł.

Dokładniej, indeks PMI dla francuskiego sektora wytwórczego znalazł się na poziomie 52,3 pkt, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca skurczył się o 1,3 pkt (53,6 pkt w styczniu br.). Jednocześnie wynik był minimalnie słabszy od prognoz i przy okazji najgorszy od 3 miesięcy. Pozytywnym zaskoczeniem były jednak francuskie usługi. Tu PMI wyniósł 56,7 pkt, czyli wzrósł o 2,6 pkt. To najlepszy wynik od 66 miesięcy!

Jeśli chodzi o całą strefę euro, to PMI dla przemysłu wyniósł w styczniu tego roku 55,5 pkt, czyli był najwyżej od 70 miesięcy, a do tego o 0,3 pkt wyżej niż w styczniu br. Także najwyżej od niemal 6 lat był PMI Composite dla Eurolandu. Indeks znalazł się na poziomie 56,0 pkt. PMI dla usług unii walutowej był za to najwyżej od 69 miesięcy i wyniósł 55,6 pkt.

Dobre dane z polskiej gospodarki
Poza informacjami ważnymi dla Europy, dzisiaj poznaliśmy też dane dotyczące bezpośrednio naszego kraju. Główny Urząd Statystyczny podał, że poprawia się koniunktura w rodzimym przemyśle, a szacowany w lutym ogólny klimat w przetwórstwie przemysłowym był znalazł się na poziomie 4,5.

Spośród wszystkich badanych przez GUS przedsiębiorstw, poprawę zauważono w 16,4% z nich, a o pogorszeniu mówili przedstawiciele 11,9% firm. Najlepsze zdanie o koniunkturze przemysłowej mieli przedsiębiorcy działający w branży chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. GUS poinformował też o poprawie koniunktury w handlu hurtowym.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zadowalające dane o polskim i europejskim przemyśle.

Podobne

Kursy walut 2020-07-16

+ więcej
  • EUR euro 4,4913 +0,39%  +1,75gr
  • USD dolar 3,9422 +0,78%  +3,05gr
  • GBP funt 4,9434 +0,25%  +1,25gr
  • CHF frank 4,1719 +0,10%  +0,42gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm