pieniadz.pl

Zamieszki podczas wizyty Angeli Merkel w Grecji

wtorek, 09-10-2012 godz. 17:05

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel udała się z wizytą do Grecji. Jej celem jest głównie nakłanianie tamtejszego rządu do wprowadzenia radykalnego programu oszczędnościowego i wspieranie go w nim. Jednak niechętni cięciom budżetowym Grecy, od początku sprzeciwiają się obecności niemieckiej polityk, dlatego od rana na ulicach Aten trwają demonstracje.
Angela Merkel przybyła do Grecji po raz pierwszy od początku kryzysu. Jej obecność ma raczej symboliczne znaczenie – kanclerz Niemiec stara się okazać wsparcie dla greckiego rządu i powoli wprowadzanych przez niego reform oszczędnościowych. To zmiany, o które walczono bardzo długo, mając praktycznie nóż na gardle. Gdyby Grecy nie rozpoczęli polityki oszczędnościowej, nie mogliby liczyć na finansowe wsparcie udzielane przez europejskie jednostki.

Angela Merkel była jednym z tych polityków, którzy najmocniej naciskali na Grecję, nie biorąc pod uwagę żadnych odstępstw od pierwotnej umowy. To właśnie kanclerz Niemiec podkreślała, że Grecy nie mogą otrzymać kolejnej transzy wsparcia finansowego, dopóki nie rozpoczną reform. I właśnie za taką stanowczą postawę, wielu Greków szczerze nie cierpi Merkel.

Tak, jak nie podoba się Grekom polityka oszczędności, tak samo nieprzychylnie odnoszą się do samej wizyty niemieckiej polityk. W związku z jej obecnością w Atenach, dochodziło dzisiaj do demonstracji mimo, że były one zakazane w wielu miejscach miasta. Co prawda, w obecnej sytuacji Hellady marsze i protesty są już normą, jednak dzisiejsze zachowanie obywateli tego kraju miało celować wprost w Angelę Merkel.

Ogromna liczba Greków zdecydowała się dzisiaj na przemarsz pod parlament. W ten sposób chcieli oni zamanifestować swoją niechęć wobec wizyty. W czasie demonstracji nie obyło się bez interwencji policji. W pewnym momencie grupa osób idących pod parlament zaczęła obrzucać policję kamieniami. Niektóre źródła podają, że użyto też butelek z benzyną. Funkcjonariusze musieli użyć gazu łzawiącego i granatów hukowych.

W Atenach trwa również inna, bardziej pokojowa manifestacja. Odbywa się ona na placu Syntagma, gdzie zebrało się ok. 25 tysięcy osób. Przebywają oni niedaleko siedziby premiera, w którym przyjmowana jest właśnie kanclerz Niemiec.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zamieszki podczas wizyty Angeli Merkel w Grecji.

Podobne

Kursy walut 2021-01-18

+ więcej
  • EUR euro 4,5473 -0,02%  -0,07gr
  • USD dolar 3,7699 +0,62%  +2,33gr
  • GBP funt 5,1002 -0,20%  -1,02gr
  • CHF frank 4,2291 +0,17%  +0,72gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm