pieniadz.pl

Zarobki Polaków wciąż niższe w porównaniu z innymi mieszkańcami UE

czwartek, 11-04-2013 godz. 17:05

Jak wynika ze statystyk, Polacy należą do tych narodów w Unii Europejskiej, które zarabiają najmniej. Konkretne dane wskazują na to, że na liście najgorzej zarabiających nacji wspólnoty europejskiej znajdujemy się na piątym miejscu. Niestety, w ostatnich 5 latach pensje w naszym kraju ujęte w euro wyraźnie zmalały w czasie, gdy w innych krajach rosły nawet o kilkanaście procent.
Pomimo tego, że największa obniżka pensji pojawiła się w Grecji, to jednak okazuje się, że i tak mieszkańcy tego kraju zarabiają prawie dwukrotnie więcej w ciągu godziny niż Polacy. Należy przy tym wspomnieć, że przecież Grecja przeżyła poważny kryzys finansowy, więc spadek wynagrodzeń był tam dość oczywisty.

Zgodnie z danymi zebranymi na terenie całej Unii Europejskiej, gorzej od Polaków zarabiają tylko mieszkańcy Litwy, Łotwy, Bułgarii oraz Rumunii. Zdecydowanie więcej od nas zarabiają natomiast sąsiedzi Polski – czeskie pensje wyrażone w euro są nawet o 30% wyższe od tych, które otrzymują Polacy.

Co ciekawe, mimo tego, że kraje, które niedawno wstąpiły do strefy euro mają problemy gospodarcze, a Słowację wymienia się nawet jako jedno z tych państw, które może podzielić los Grecji czy Cypru, to jednak okazuje się, że zarówno mieszkańcy Słowacji, jak i Estonii zarabiają więcej od momentu, gdy w krajach tych przyjęto europejską walutę.

Dokładniej, w Estonii średnia pensja wypłacana za jedną godzinę wzrosła z 7,9 euro do 8,4 euro, a na Słowacji stawka godzinowa zwiększyła się o 0,2 euro z poziomu 8,1 euro do 8,3 euro. Spadek wynagrodzeń zaobserwowano za to w krajach, które nie są członkami Eurolandu. Przykładowo, na Węgrzech w ciągu ostatnich 5 lat pensje spadły przeciętnie o 4,6%. W Polsce skurczyły się o 2,6%, a na Litwie wynagrodzenia zmniejszyły się o 1,5%.

Na podstawie tych statystyk można zauważyć, że poza Grecją, która najtrudniej przeżyła kryzys gospodarczy w Europie, wszystkie inne kraje, w których zanotowano spadek wynagrodzeń to te, które nie należą do strefy euro. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to normą i są także państwa, które mimo tego, że nie wstąpiły do Eurolandu, to jednak i tak zanotowały wzrost pensji.

Jeśli chodzi o Polskę, to miesięczna płaca podawana w złotówkach wzrosła na przestrzeni ostatnich lat średnio o 16% na godzinę. Niemniej jednak, w przeliczeniu na euro zanotowano spadek, ponieważ w 2009r. złotówka wyraźnie straciła na wartości wobec euro. Spadek ten wyniósł przeszło 20%, przez co nawet wzrost płacy w złotówkach nie pozwolił nam dogonić innych europejskich krajów w statystykach obejmujących wynagrodzenia ujmowane w euro.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zarobki Polaków wciąż niższe w porównaniu z innymi mieszkańcami UE.

Podobne

Kursy walut 2021-01-15

+ więcej
  • EUR euro 4,5480 +0,16%  +0,73gr
  • USD dolar 3,7466 +0,38%  +1,43gr
  • GBP funt 5,1104 +0,30%  +1,51gr
  • CHF frank 4,2219 +0,37%  +1,54gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm