pieniadz.pl

Zawody regulowane na celowniku rządu

poniedziałek, 28-11-2011 godz. 10:10

Tagi: PolskaPraca
Zawody regulowane na celowniku rządu
"Rzeczpospolita" powołując się na źródło w rządzie dotarła do planów deregulacyjnych gabinetu Donalda Tuska, których wprowadzenie zapowiedział premier w expose. Przewidują one, że prawie połowa regulowanych zawodów zostanie otwarta. Tym samym dostępu do karier nie będą blokowały organizacje branżowe.
Według Kazimierza Sedlaka z firmy Sedlak&Sedlak usunięci owych regulacji może zwiększyć zatrudnienie w poszczególnych profesjach nawet o 20% - poinformowała "Rzeczpospolita".

W myśl planów rządu Tuska na koniec studiów absolwenci będą zdawać specjalne egzaminy państwowe, które automatycznie dadzą im prawo rozpoczęcia kariery w zawodach regulowanych. Obejmą one miedzy innymi architektów, inżynierów czy urbanistów.

Dzięki takiemu rozwiązaniu otworzy się dostęp do blisko 160 regulowanych zawodów. W Polsce jest ich obecnie 380, najwięcej w Europie. Z danych zdobytych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że dla około 70 zawodów - między innymi pośrednika nieruchomości czy przewodnika - pozostaną określone jedynie wymagania formalne, bez konieczności komisyjnej weryfikacji wiedzy – czytamy na portalu Onet.pl.

Pozostałe kluczowe propozycje reform, jakie Donald Tusk wymienił w swoim expose to:
  • prorodzinna zmiana ulgi na dzieci i becikowego,
  • likwidacja ulgi internetowej, podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat (stopniowo, do 2020 roku dla mężczyzn i 2040 roku dla kobiet),
  • podniesienie składki rentowej o 2% po stronie pracodawcy opodatkowanie rolników podatkiem dochodowym i zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym,
  • zmniejszenie przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych (tylko dla wstępujących do służby), górników (poza pracującymi pod ziemią), prokuratorów i sędziów oraz księży,
  • kwotowa waloryzacja części emerytur, deregulacja, cyfryzacja gospodarki, skrócenie czasu wydawania pozwoleń na budowę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zawody regulowane na celowniku rządu.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm