pieniadz.pl

Zbliża się Wielkanoc. Ile wydamy na święta?

sobota, 28-03-2015 godz. 16:04

Provident Polska dowiedział się, ile pieniędzy zamierza wydać przeciętny Polak na organizację Wielkanocy. Okazało się, że będzie to kwota wyraźnie niższa niż na Boże Narodzenie. Średnio ma to być 363zł, choć w większych gospodarstwach domowych wydatki przekroczą 400zł. Co ciekawe, więcej na te święta wydać zamierzają mieszkańcy wsi, a nie miast.
O ile Boże Narodzenie kosztowało przeciętnego Polaka ok. 1160zł, to na Wielkanoc planujemy wydać średnio 363zł. Wynika to zarówno z tego, że te święta trwają krócej i nie przechodzimy z nich płynnie do celebrowania innych dni, tak jak dzieje się to w przypadku Bożego Narodzenia i Sylwestra, jak również z faktu, że Wielkanoc obchodzimy zwykle skromniej, ponieważ mniej jest związanych z nią tradycji.

Jedną z najważniejszych różnic w wydatkach ponoszonych z okazji Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy jest brak tradycji kupowania prezentów w tym drugim przypadku. 56% respondentów deklarowało, że nie zamierza nikomu wręczać podarków. Ok. 30% pytanych przyznało, że zastanawia się nad obdarowaniem bliskich, lecz tylko ok. 15% jest pewnych, że to uczyni. Średnia cena prezentu ma wynosić ok. 127zł, jednak 13% ankietowanych zapowiedziało, że postara się przygotować podarek bez ponoszenia kosztów.

Badanie dotyczące przewidywanych wydatków związanych z organizacją Wielkanocy przeprowadził Provident Polska. Poza tym, że dowiedzieliśmy się z nich, ile wydamy na zbliżające się święta, to pozwoliły one także odkryć, że większe wydatki będą udziałem mieszkańców wsi, którzy przeznaczą na ten cel średnio ponad 400zł. Ludzie żyjący w miastach w mniejszym stopniu celebrują Wielkanoc, dlatego też mniej środków zamierzają na nią wydać.

Oczywiście, duże znaczenie przy szacowaniu planowanych wydatków na Wielkanoc ma liczba osób wchodzących w skład konkretnych gospodarstw domowych. W przypadku dwóch osób jest to ok. 260zł, natomiast pułap 400zł będzie przekroczony w większości rodzin 5-osobowych. W większych rodzinach dolicza się średnio 100zł przypadające na każdą kolejną osobę.

Planowane wydatki wielkanocne są praktycznie takie same, jak te z ubiegłego roku. 56% Polaków chce zmieścić się w identycznej sumie. Ponad 20% deklaruje, że wyda mniej i tyle samo twierdzi, że przeznaczy na Wielkanoc więcej niż w 2014r.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zbliża się Wielkanoc. Ile wydamy na święta?.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm